17. března 2010 11:25 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

10 nejzajímavějších ostrovů: 'kvičící' písečná pláž i vzácní modří ještěři

Ostrov Mauritius, Indický oceán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrov Mauritius, Indický oceán. | foto: Reprofoto

Listujete katalogem exotických zájezdů a vybíráte místo, kam se letos vypravíte na dovolenou? Možná si vyberete z desítky nejzajímavějších ostrovů. Žebříček přinesla Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Ostrov Usedom, Německo

Ostrov je spojen s německým pobřežím mosty na severním i jižním konci, Usedom leží tak daleko na východ, že jeho východní cíp je vlastně součástí Polska - můžete jít po pláži od německého Ahlbergu až k velkému polskému obchodnímu přístavu Swinoujscie. "Usedom také získal přezdívku "zpívající ostrov" a to proto, že bílý písek na pláži je tak jemný, že při procházkách po písku uslyšíte jemné 'kvičení'," říká Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Ostrov Usedom, Německo.

Čtěte také:


Ostrov Bora Bora, Francouzká Polynésie v Tichomoří

Luxusní klientelou věhlasný ostrov, patřící Francouzské Polynésii, je výjimečný svými přírodními krásami. Odlehlost ostrova Bora Bora a vysoké ceny za ubytování udržely neporušené mystické kouzlo ostrova. Dokonce i unavení světoběžnící zůstanou v úžasu při pohledu na lagunu a na siluetu hory Otomanu. "Mnoho návštěvníků, ve skutečnosti nikdy nedostane dokonalejší živý obraz ráje než při návštěvě ostrova Bora Bora," míní Okamura.

Ostrovy Bora Bora

Ostrov Prince Edward Island, Kanada

Na tomto ostrově zažijete kombinaci různých zážitků : rozeklané pobřeží i historické rybářské vesnice či malé zemědělské podniky, které tvoří páteř celého ostrova.

Ostrov Prince Edward Island, Kanada.

Ostrov Gorgona, Kolumbie

Přírodě netrvalo dlouho získat úplnou kontrolu nad ostrovem Gorgona. Mezi lety 1950 – 1980 pevninu v Tichomoří tvořila věznice Alcatraz. Objekt byl uzavřen a prohlášen za přírodní národní park v roce 1985. Budovy věznice jsou nyní porostlé hustou vegetací a žijí zde dokonce i opice. Gorgona je jedním z těch míst, kde přírodní prostředí je téměř komicky nehostinné pro člověka. Návštěvníci, kteří navštíví ostrov Gorgona jsou přísně kontrolováni a omezeni na skupiny maximálně 80 osob. Gorgona je totiž útočištěm velkého množství endemických druhů rostlin a živočichů, kteří žijí v deštných pralesích, včetně malých a ohrožených modrých ještěrů. Gorgona má také podle Okamury jednu z nejkrásnějších písčitých pláží v Kolumbii obklopenou palmami a hustou zelení.

Ostrov Gorgona, Kolumbie.

Ostrov Malta ve Středozemním moři

Když se procházíte po ulicích většiny maltských měst, máte pocit, že se setkáváte s největšími skvosty evropské architektury – malý Londýn, tu ozvěny Paříže, možná s dotekem Říma na barokní fasádě místního kostela. Malta je dnes moderní a dobře fungující stát s jeho proslulou historií. Opevněné město Mdina na Maltě v návštěvnících evokuje středověkou atmosféru ostrova. Potomci šlechtických rodů - Normané, Italové a Španělé, kteří vládli před staletími Maltě stále obývají patricijské paláce, které zde lemují stinné ulice. V létě, pobřežní letoviska Sliema a St. Julian, ožívají s rekreanty a jachtaři.

Ostrov Malta ve Středozemním moři.

Ostrov Lamu, Keňa

Jen 2 stupně jižně od rovníku, od východního pobřeží Keni, se nachází Lamu, místo, které se zřejmě zastavilo v čase. Po staletí to byl rušný přístav v Indickém oceánu a důležitý článek při obchodu s kořením. Lamu je jako exotická kulisa, která má shodou okolností také úžasné pláže. Ulice Lamu jsou tiché, chladné a bez aut, lemované zděnými stavbami s bílého kamene, jejich oblouky a dekorativní okénka evokující staletí vlivu muslimských kultur. Lamu bylo založeno arabskými obchodníky v roce 1400. Celý ostrov má jedno město - rušné město Lamu, které je nejstarší a nejlépe zachovalá svahilská osada ve východní Africe a je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Ostrov Lamu, Keňa.

Ostrov Isla Grande de Tierra del Fuego, Ohňová země, Argentina a Chile

Před několika staletími byli jedinými obyvateli jižní Ameriky Indiáni. Aby Indiáni přežili v nehostinných podmínkách této země, naučili se hojně využívat oheň. Ohně zde hořely prakticky neustále a tak první Evropané, kteří tuto zemi objevili ji nazvali "Ohňová Země". Dnešní Ohňová Země je název pro skupinu ostrovů, které tvoří jižní cípy Argentiny a Chile. Isla Grande – jak již název napovídá – je největší pevnina v souostroví a jeho území patří oběma státům. Nedaleko od Isla Grande, i když je to vlastně samostatný ostrůvek ve skupině Tierra del Fuego, je skutečně nejjižnější část Jižní Ameriky a jedno z nejvýznamnějších míst z námořnických příběhů: Mys Horn. Před otevřením Panamského průplavu v roce 1914, obeplutí mysu bylo jediným způsobem, jak se dostat lodí mezi Atlantikem a Tichým oceánem.

Ostrov Isla Grande de Tierra del Fuego, Ohňová země, Argentina a Chile.

Ostrov Isle of Wight, Channel Islands, Velká Británie

Tento ostrov objevila v roce 1845 královna Viktorie, která zde trávila letní volno se svým milovaným chotěm princem Albertem. Královnu Viktorii v 19. století následovali další významné osobnosti např. Charles Dickens, který si zde užíval mírného klimatu, písčitých pláží a procházky s nádherným výhledem. Od roku 1970 se zde koná slavný hudební festival, kde mezi jinými vystoupil i slavný Jimi Hendrix.

Ostrov Isle of Wight, Channel Islands, Velká Británie.

V roce 2002 byl tento červnový festival ohodnocen jako jedna z nejlepších akcí ve Velké Británii.

Ostrov Mauritius, Indický oceán

Izolován v Indickém oceánu, téměř 2000 km od východního pobřeží Afriky se nachází malý ostrov Mauricius. Jeho pobřeží je obklopeno korálovými útesy a klidnými průzračnými lagunami. Ostrov je ideální pro provozování veškerých vodních sportů. Turismus je na ostrově celkem nový fenomén, zatím však zaměřený na bohatší klientelu. Mauricius je směsicí kreolských, indických, čínských a francouzských obyvatel.

Ostrov Mauritius, Indický oceán.

Ostrovy Ile Sainte-Hélène & Ile Notre-Dame, Montreal, Kanada

Montreal je snad nejbohatší na možnosti trávení dovolené – a to na 2 ostrovech uprostřed řeky Svatého Vavřince, Ile Sainte-Hélène a Ile Notre-Dame. Ile Sainte-Hélène je již dlouho spojen s historií Montrealu. Během války v roce 1812 fungoval ostrov jako pevnost, úschovna střelného prachu a měl za úkol bránit město. Ostrov byl v roce 1874 přeměněn na park, ale Ile Sainte-Hélène se vrátil do vojenské pohotovosti během druhé světové války. Naopak Ile Notre-Dame byl postaven úplně od nuly, použitím 15 milionů tun horniny vytěžené pro tunely Montrealského metro v roce 1965.

Ostrovy Ile Sainte-Hélene & Ile Notre-Dame, Montreal.

Na ostrově Sainte-Hélène byl vybudován zábavní park La Ronde se špičkovými horskými dráhami

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz