Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

10 tipů, kam vyrazit v roce 2012

Cestování

  7:00
Pokud právě hledáte záminku k cestování či přímo potřebujete důvod k cestě do Koreje, Ruska či k protinožcům, nechte se inspirovat britskou BBC. Ta připravila seznam zajímavých akcí po celém světě, které je radno vidět v roce 2012.

Kam vyrazit v roce 2012? Třeba do parků v Namibii. foto: Shutterstock

Přesně před sto lety a jedním dnem dobyl Robert Scott jižní pól. Kýženého cíle nicméně dosáhl v době, kdy už věděl, že ho předběhl Roald Amundsen. Zpáteční cesta do základního tábora navíc skončila tragédií, slavný Brit se svými společníky zemřel na omrzliny a nedostatek některých složek potravy.

Antarktida

Neprozkoumaná Antarktida se otevírá cestovnímu ruchu

O století později se z Antarktidy stala lákavá destinace pro dobrodružné cestovatele. Jednou z hojně navštěvovaných atrakcí je také Scottova chata na Ross Island, která jakoby doslova zamrzla v čase. Nadšení polárníci by také neměli vynechat návštěvu Scottova muzea v britské Cambridge.

Robert Scott

Chrám Vasila Blaženého

Chrám Vasila Blaženého v Moskvě. Letos si Rusko připomene 200 let od Napoleonova tažení

Po stopách Napoleona
Letos si připomene dvě stě let od Napoleonova vpádu do Ruska a bitvy, které následovaly. Zamiřte do Moskvy a prohlédněte si Borodinské Panorama, muzeum, které vám přiblíží jednu z největších a nejkrvavějších bitev napoleonských válek. Nebo se vydejte dál na sever, ve sbírkách petrohradské Ermitáže či v Muzea dělostřelectva naleznete mnoho artefaktů z této doby.

Poušť v Namibii

Namibie, země nejen překrásných pouštních scenérií


Parky v Namibii
Namibie je zvláštní země obdařená množstvím volně žijících zvířat a krásných pouštních scenérií. V letošním roce můžete navštívit impozantní namibijské pobřeží podél Atlantského oceánu, které je součástí jedné z největších chráněných oblastí zahrnující čtyři parky. Do většiny míst především na jihu země se dostane svépomocí, i když vlastní vozidlo je téměř nutností.

Kyjevský Paláci umění, kde se ukutečnil los základních skupin Euro 2012. V popředí je napodobenina trofeje pro vítěze šampionátu z ledu

Ledová napodobenina trofeje pro vítěze šampionátu před kyjevským Palácem umění

Fotbalové šílenství v Polsku a Ukrajině
Letošní letní mistrovství Evropy ve fotbale vrhne světlo na dvě turisticky nejvíce opomíjené evropské země. V období od 8. června do 1. července hostí šampionát Polsko a Ukrajina a oba státy fotbalovému klání zasvětily čtyři města a nutno říct, že ne tak ledajaká. Varšava, Gdaňsk, Poznaň a Vratislav: krásná historická města rámují cestu napříč Polskem a sportovním nadšencům tak poskytnou průřez polskou kulturou. Cestou do západoukrajinského Lvova si navíc můžete odškrtnout i Krakov. Vlastní obrázek o rozlehlé a různorodé si Ukrajině uděláte, pokud navštívíte další hostitelská města šampionátu: krásnou metropoli Kyjev, Charkov a Doněck na východě země.

Nejdelší zatmění Slunce tisíciletí v Africe a Asii

Letos bude nejdelší zatmění Slunce k vidění ve východní Austrálii


Totální zatmění v Austrálii
Lovci zatmění měli v posledních letech žně. Sledování přírodního úkazu je zavedlo až na Velikonoční ostrov, do Bhútánu nebo Mongolska. Letošní úplné zatmění, které proběhne 13. listopadu, prochází částí jižního Pacifiku a nejlépe bude vidět z nedotčeného pobřeží severní Austrálie. Přístup do tropické divočiny ale omezují jak příslušná povolen, tak období dešťů. Vnitrozemí severoaustralského státu Queensland s méně srážkami tak bude pro sledování magického úkazu takřka ideálním místem.

Rouen

Katedrála v severofrancouzském Rouen


Narozeniny Panny orleánské
Největší francouzská hrdinka Johanka z Arku v tomto roce oslaví své 600. narozeniny. Nabízí se tak skvělý důvod k prozkoumání míst spojených s touto mladou vizionářkou, která se během Stoleté války postavila Angličanům. Johanka vás povede do nádherné části Francie: z Orleáns, kde její odvaha vedla ke zrušení dlouhého obležení, do krásné katedrály v Remeši, kde byl Karel VII., veden Johančinou vizí, korunován na krále Francie. Také do Rouen v Normandii, kde byla Johanka souzena a nakonec do města Vieux Marche, kde byla nakonec popravena.

Tunis

Ráj turistů. Tunis láká špičkovými resorty a kilometry pláží


Nový Blízký východ
V minulém roce se přes Blízký východ a severní Afriku přehnala vlna arabského jara. Jen málo zemí zůstalo nedotčeno, ale nejvýznamnější změnou může být i v západní vnímání regionu. Přes tamní politické systémy, jsou tyto země s bohatou historií a bezkonkurenční pohostinností také domovem mladých ambiciózních lidí. Proč se v roce 2012 nepodívat do Tunisu nebo Káhiry? Můžete být mezi prvními turistickými navrátilci a budete určitě vřele vítáni. Před cestou si však raději zkontrolujte aktuální situaci v dané zemi.

Maribor

Maribor, druhé největší město Slovinska se letos pyšní titulem Evropské město kultury


Kultura v Mariboru
Titul Evropské hlavní město kultury má městu Maribor zajistit jeden rok v záři reflektorů. Ty mají zviditelnit druhé největší město Slovinska, které leží mimo obvyklé turistické trasy. Očekávat můžete výtvarné, hudební a jiné festivaly doprovázené divadlem, klasickou hudbou i folklorními představeními. Hlavní hvězdou přehlídky ale bude sám Maribor, nádherné staré město s impozantním zámkem.

Umění videoher

Videohry jako umění aneb Originální expozice washingtonského Muzea


Počítačová pařba
Rodiče, děti a milovníci počítačových her by se měli radovat a zamířit do hlavního města USA. Smithsonian Art Museum ve Washingtonu nabízí více než sedm tisíc uměleckých děl, ale chystaná výstava dokazuje, že to není jen sbírka artefaktů, na kterou sedá prach. Expozice Umění videoher od 16. března do 30. září zkoumá vývoj počítačových her za posledních 40 let a slibuje, že téměř každý návštěvník zažije pocit nostalgie (a možná i starodávnosti). Prostřednictvím fotografií a videa se představí asi 80 her, a navíc si ještě budete moci zahrát klasiky jako Pac-Man, Super Mario Brothers, The Secret of Monkey Island či Myst a World of Warcraft.


EXPO 2012 v Koreji
Moderní verze světových výstav a veletrhů  fascinují jak způsoby, kterým země prezentují sami sebe, tak samotnými exponáty. Letošní světovou výstavu EXPO od 12. května do 12. srpna hostí město Yeosu v Jižní Koreji. Hlavním tématem výstavy je souznění s oceánem a těšit se můžete na obojživelné pavilony, ve kterých se bude prezentovat na sto států. Provokativní a futuristický zážitek zaručen.

 

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat