Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

101 výletů s dětmi: Drábské světničky, Trosky a ráj pro horolezce

Cestování

  7:00
Pískovcový labyrint mezi Drábskými světničkami a Příhrazskými skalami tvoří desítky úzkých, vysokých skalních věží. Jen v masivu Příhrazských skal jich je téměř dvě stě. Jejich názvy vycházejí z toho, co tvary skal připomínají. Horolezci tu zdolávají Minaret, Kobylí hlavu, Kočku nebo Bohatýra.

Český ráj foto: CzechTourism

Zajímavostí na cestě od Drábských světniček k Příhrazským skalám je Studený průchod, stometrová skalní soutěska široká pouhé dva metry. Tím, že do ní nikdy nesvítí slunce, se teplota po celý rok drží pod 10 stupni. 

Dráb, jenž si svoji milou odnesl v ruce
Se skalními skrýšemi je spojena také pověst o obru Drábovi. Když mu zemřela žena, zůstal sám. Vybral si proto v nedaleké vesnici dívku Aničku a v dlani si ji odnesl do skalního úkrytu. Dívka ale chtěla domů. Obr ji proto několikrát pustil do vesnice k rodičům, ale vždy pod podmínkou, že se k němu vrátí zpátky. Při jednom z takových návratů ale Anička vyznačila cestu do Drábovy skrýše, aby ji lidé z vesnice mohli přijít osvobodit, a ti si skutečně pro Aničku přišli. 

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den. 

Dráb se zachoval jako gentleman. Na důkaz toho, jak si Aniččiných služeb vážil, lidem řekl, aby na svatého Jana dávali pozor, na kterou borovici jako první dopadnou za rozbřesku sluneční paprsky. Pod ní prý najdou ukrytý poklad. A jeho slova se vyplnila, Anička získala truhlu plnou zlata.

Komu stačí jednodenní výlet, může se po prohlídce Drábských světniček zastavit ještě na skalním hradě Valečov, vzdáleném necelých pět kilometrů jižním směrem. Na posledních pískovcových výběžcích masivu, který začíná právě u Drábských světniček, byl přímo do skály vytesán v polovině 14. století. Kdo ale domů nespěchá, může se Českým rájem toulat několik dní. Například pokračování výletu z Drábských světniček přes Mužského, Příhrazy, Skokovy, Vyskeř, Kost, Čertoryje a Hrubou Skálu a Valdštejn do Turnova měří přibližně padesát kilometrů.

Dá se rozdělit do tří dnů například tak, že po prvním dvacetikilometrovém úseku přenocujete v obci Skokovy, druhý den ujdete dvacet kilometrů do Hrubé Skály a poslední den zakončíte putování pohodlným, desetikilometrovým úsekem do Turnova.

Český ráj láká turisty i romantiky. Podívejte se

Je to ale jen jedna varianta rozhodování na bezpočtu rozcestí v Českém ráji. Třeba vás víc zláká prohlídka zámku Humprecht u Sobotky, charakteristického elipsovým půdorysem. Kromě typické siluety zámek proslul také hudebním sálem s vynikající akustikou. Jedinečnou stavbu, která splynula s okolní přírodou i čedičovým vrchem, navrhl v 17. století architekt Carlo Luraga.

Kokořínsko

Nebo místo Hrubé Skály a Valdštejna budete chtít vystoupat na věže Trosek. Nebo se raději u stejné zříceniny odhodláte prozkoumat jeskyni, odkud podle legendy vede tajná chodba na hrad. Zatím se nikomu nepodařilo propojení hradu a jeskyně potvrdit, a to se do podzemí nořily i takové celebrity jako například národní buditel Josef Jungmann.  

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat