Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

101 výletů s dětmi: Jáchymovský smolinec a radioaktivita

USA

  6:58
Není radioaktivita jako radioaktivita Také Jáchymov je město dvou tváří. Dobrovolným návštěvníkům vrací zdejší lázně díky radioaktivní vodě zdraví už od roku 1906. Těm nedobrovolným, politickým vězňům komunistického režimu, zdejší uranové doly zdraví vzaly. Památky ve městě připomínají obě éry.

Důl (ilustrační foto) foto: Martin Stolař, MAFRA

Okolo bývalých pracovních táborů Svornost, Nikolaj, Barbora a Rovnost vede naučná stezka, která připomíná, zajakých podmínek se tu uran dobýval. V padesátých letech se těžilo stejnou technikou jako v letech dvacátých a vězňové braliradioaktivní materiál do holých rukou. K tomu navíc ve štolách vdechovali radioaktivní prach.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Ne se všemi doly v Jáchymově jsou ale spojeny takové tragédie jako s těmi uranovými. Ložiska stříbra, odhalená na začátku 16. století, přinesla do Jáchymova bohatství a život. Přicházeli sem horníci nejen z Čech, ale také z Porýní, Tyrolska a Saska. Zatímco v roce 1520 žilo v Jáchymově 5000 lidí, o třináct let později se počet obyvatel navýšil čtyřnásobně a v okolí města bylo více než 600 dolů a štol. 

Vytěžené stříbro se zpracová valo v mincovně, která patřila hraběcímu rodu Šliků. Peníze přitahují – a ty jáchymovské dokázaly pod Krušné hory přilákat kromě dělníků také vědce a umělce. Zdejší latinská škola měla už v 16. století unikátní knihovnu cenných tisků v renesančních vazbách a o 200 let později zřídil císař svým dekretem v Jáchymově školu báňskou. Rozvoj byl pochopitelný, v podzemí pod městem neleželo pouze stříbro, ale také cín, nikl, arzen, kobalt nebo olovo.

Objevení smolince znamenalo pro moderní dějiny města totéž co nález stříbra pro středověkou éru. Ze smolince se získával uranit, kterým bylo možné barvit sklo, a výroba těchto barev znamenala další práci a prosperitu.

A když už to vypadalo, že není co nového objevovat, odhalili manželé Curieovi v odpadu z výroby barviv polonium a radium. To se psal rok 1898 a v podzemí už bylo zaděláno na léčebné lázně. Od roku 1864 byl totiž v hloubce 500 metrů pomalu zaplavován podzemním pramenem smolincový důl a v roce 1901 byla celá důlní šachta zatopena. V roce 1906 začal lázeňský provoz a v roce 1911 byl otevřen lázeňský ústav.

Jáchymov a dolar
Německý název pro Jáchymov byl Joachimstal a stříbrné mince, které se razily ve zdejší mincovně od 16. století, se nazývaly Joachimstaler. Protože to bylo dlouhé slovo, zkracovalo se na Taler, ze kterého se vyvinul český tolar. Protože tyto mince měly dobrý zvuk, šířily se rychle po celé Evropě a dostaly se i do Anglie, kde byly přijaty v podobě dollar. Když v 18. století získaly Spojené státy nezávislost, hledaly vhodný název pro svoje oficiální platidlo,  aby se odlišily od Francie a Anglie. Sáhly po pojmenování dollar, které od 16. století v Anglii žilo, ale nebylo prakticky využíváno.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!