Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

101 výletů s dětmi: Kamenický Šenov a lesy plné skla

Cestování

  6:11
Základy pro výrobu moderního skla vznikaly na Novoborsku, přesněji v Lužických horách, už v době, kdy Českému království vládl Přemysl Otakar II. Od 13. století se ve zdejších lesích objevovaly první sklářské hutě. Podmínky pro rozmach sklářství tu byly dvě.

Mezinárodní sklářské sympozium v Novém Boru foto: Jitka Prokopovičová

Jednak husté a rozsáhlé lesy, které poskytovaly dostatek paliva pro tavbu, a pak geologický zlom, kterému se říká „lužická porucha“. V místech, kde probíhal, se totiž dalo přímo na povrchu narazit na vydatnou křemennou žílu, potřebnou pro tavení skla. Jedny z prvních hutí vyrostly severovýchodně od dnešního Nového Boru na úpatí kopce Bouřný a v místech, kde se rozkládají obce Horní a Dolní Světlá. 

Kamenický Šenov

Sklářské město založené Lužickými Srby v roce 1352. V Kamenickém Šenově dodnes funguje nejstarší umělecká sklářská škola na světě. Ve zdejším muzeu je podrobná expozice o historii sklářství. Kdo chce vidět ruční práci u sklářských pecí, může si zkusit domluvit exkurzi v takzvané Staré huti, jež stojí na výjezdu z obce ve směru na Českou Kamenici.

Hledat ale v lesích zbytky velkých sklářských hutí by bylo pošetilé. Středověká výroba skla si vystačila s málem. Nad pecí se postavil jednoduchý dřevěný přístřešek a z lesa se postahovalo dřevo. Když palivo v nejbližším okolí došlo, přesunul se sklář v lese o několik set metrů dál a tam pokračoval ve výrobě.

Jednotlivé hutě pracovaly samostatně a skláři si většinou při svém putování bhospodařovali lesní údolí kolem potoků. Voda poháněla stoupy na drcení křemene, navíc přímo v potoce bylo možné sbírat křemenné valouny. Právě takovým pracovním putováním kolem lesních potoků se později zakládaly nejen osady Horní a Dolní Světlá, ale třeba i Trávník či Drnovec poblíž Cvikova.

Historie Nového Boru je od počátku provázána s dějinami sklářství. O jeho rozmach se zasloužily především sklářské obchodní společnosti, jež zručně využívaly toho, že město leželo na obchodní cestě z Prahy do Německa. Roku 1870 zde byla založena sklářská škola a roku 1893 sklářské muzeum. Sbírky jsou dnes k prohlédnutí v muzejních expozicích soustředěných do historické empírové budovy na náměstí Míru.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat