Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

101 výletů s dětmi: Proti proudu vodovodu do Zahrádky

Cestování

  7:49
Poslední část středočeského putování míří proti proudu, nikoliv však říčnímu, ale proti proudu vodovodních trubek. Od kohoutku v kuchyni k přehradě Švihov na Želivce, největší zásobárně pitné vody pro Prahu a okolí.

Želivka foto: Wikipedia

Bude to výlet do města, které bylo, a už není. Zůstal z něj pouze kostelík svatého Víta na břehu přehrady. Polovina města skončila pod hladinou, druhou pohltil les. Městečko se jmenovalo Zahrádka a zmizelo v roce 1976, když byla přehrada napuštěna.

V okolí kostela ale můžete s dětmi hledat stopy, které město v krajině zanechalo. Například u zbytků kašny u kostela, kde dříve bylo hlavní náměstí, stačí poodhrnout vrstvu mechu –a narazíte na asfalt po původní silnici.

Patrné jsou také stopy benzinové pumpy, která tu stávala. Průseky v lese za kostelem zase prozrazují, kudy vedly městské ulice. Tam, kde stávaly domy, je mladý les, o poznání nižší než velké stromy za bývalými humny. Podezřele dlouhé a rovné valy jehličí zase naznačují, kde zůstaly základy domů, které před napuštěním přehrady strhl buldozer. Silnice procházející městem končí ve vodě, a když přehradu objedete a lesem projdete na protější břeh, uvidíte, jak se zase z vody vynořuje. Příroda Zahrádku pozvolna pohlcuje, ale celou ji zatím nespolkla.  

Zahrádka

Město založil na břehu Želivky Přemysl Otakar I. v roce 1219. Roku 1969 však vláda rozhodla, že na Želivce bude postavena nová přehrada, aby Praha měla dostatek pitné vody. V té době stálo v Zahrádce 200 domů a žilo zde přes 700 obyvatel. V roce 1976 Zahrádka zanikla. V kostele sv. Víta, který jako jediný zůstal stát, se dochovaly vzácné fresky ze 14. století.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat