130 let
Nedávno vyhořelý dřevěný restaurační pavilon Libušín vznikl v letech 1898–1899...

Nedávno vyhořelý dřevěný restaurační pavilon Libušín vznikl v letech 1898–1899 přestavbou Staré Pustevny z roku 1891 a dostavbou zvýšené nové části s hlavním vstupem. Lidové prvky se tu mísí s nastupující secesí. | foto: Zdeněk Lukeš

Doporučujeme

101 výletů s dětmi: Pustevny, lanovka a jedinečná architektura

Cestování
  •   6:00
Původně bylo toto místo na beskydském hřebeni prázdné a žili tu jen poustevníci. Krátce poté, co v roce 1874 poslední poustevník zemřel, se začaly Pustevny proměňovat v populární výletní cíl, který láká i architekturou Dušana Jurkoviče.

Kdo na ně nechce stoupat pěšky, může sem z Frenštátu pod Radhoštěm vyjet lanovkou. Z Prostřední Bečvy na opačné straně údolí vede až na Pustevny silnice

Na Pustevnách jako u Komenského
Bezručův srub je orientační bod pro další část cesty. Z Lysé hory se k němu dostanete po červené značce, a až přejdete v údolí řeku, odbočte na modrou. Červená by vás táhla vysoko do kopců na vrchol Smrku a vy si horský výstup užijete později, až po modré značce dojdete po úbočí kopce do Čeladné. Tady se na červenou znovu připojíte a vystoupáte postupně na Malou Stolovou, Čertův Mlýn a Pustevny.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Jan Amos Komenský by vás za takový výlet pochválil. Návštěva Pusteven je nenásilné vyučování. Škola hrou. První předmět: architektura. V roce 1898 si turistický spolek Pohorská jednota Radhošť nechal od slovenského architekta Dušana Jurkoviče postavit dva velké dřevěné domy, Maměnku a Libušín. Tyto stavby dodnes tvoří hlavní dominantu Pusteven.

Jejich podoba vznikla kombinací tří faktorů. V horské krajině musel Jurkovič pracovat především se dřevem, a domy jsou proto stavěné jako dřevěné roubenky. Na přelomu 19. a 20. století se do jejich podoby promítl tehdy vládnoucí secesní sloh a bohaté zdobení upravil Jurkovič tak, aby v co největší míře respektoval prvky slovanských dekorů. Při podrobnějším zkoumání obou domů lze snadno rozpoznat, že Libušín je inspirován geometrickým zdobením domů ve slovenských Čičmanech, kdežto Maměnka má své vzory v tradiční valašské kultuře.

 

Autor: Lidové noviny