Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

101 výletů s dětmi: Železná ruda, přepůlené nádraží a muzeum loputek

Cestování

  7:13
Osada u obchodní stezky z Čech do Bavor byla založena na počátku 16. století. Dominantou města je barokní Kostel Panny Marie Pomocné z hvězdy s velkou střešní bání a půdorysem ve tvaru šesticípé hvězdy.

Kaple svatého Antonína a svaté Barbory foto: sumavanet.cz

V zámečku, který byl postavený v roce 1706 a nyní je nejstarší zachovalou budovou v Železné Rudě, je umístěné malé muzeum historických motocyklů a loutek.

Přepůlené nádraží
Až neuvidíte vůbec nic, jen černou tmu kolem sebe, dívejte se o to pozorněji. Právě si prohlížíte největší atrakci šumavské Železné Rudy – nejdelší český železniční tunel. Měří 1747 metrů a skrz horu Špičák ho za pouhé tři roky na konci 19. století prorazili dělníci z Rakouska-Uherska a Itálie.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Slušný výkon na to, že to byla stavitelská premiéra, byl to totiž vůbec první železniční tunel v celém habsburském mocnářství. Na prohlídku černé tmy je zapotřebí samozřejmě vlak. O víkendech jezdí osobák z Plzně například v 8.10 a do Železné Rudy přijíždí v 10.38. Kdo ale nechce sedět tak dlouho ve vlaku, může v 10.16 nastoupit na zastávce Hojsova Stráž – Brčálník. Tunel je hned za ní. 

Další železnorudská atrakce následuje na konečné vlaku. Polovina symetrické nádražní budovy patří České republice, polovina Německu. Státní hranice prochází jejím středem. Půlení ovšem nebylo historicky stálé, měnilo se v závislosti na mezinárodní politické situaci. Například v roce 1938 bylo na základě mnichovské dohody celé nádraží zabráno Německem. Po válce byl společný provoz znovu obnoven, avšak jen na tři roky.

S nástupem komunistů k moci přestalo být pohraničí veřejně přístupné a nádraží se  talo zbytečným. Na podzim roku 1953 byla česká pokladna dokonce zazděna. Současný provoz byl obnoven až v roce 1991. Také třetí turistický cíl v Železné Rudě je spojený s železnicí a najdete ho pod zastávkou Železná Ruda – město. 

Stojí tu malá kaplička s šindelovou střechou zasvěcená svatému Antonínovi a svaté Barboře, patronce horníků. Když se budoval špičácký železniční tunel, konaly se v kapli pohřební obřady obětí neštěstí na stavbě tunelu. Vedení města se totiž obávalo možných nepokojů mezi lidmi a šíření epidemií a obřady v hlavním městském kostele zakázalo a odsunulo je sem na periferii.

 

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...