Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Šest míst, které nesmíte vynechat při návštěvě Vietnamu

Rýžová políčka, Sapa, Vietnam | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rýžová políčka, Sapa, Vietnam | foto: Katka Smolová, HedvábnáStezka.cz

Velkou pozornost cestovatelé v poslední době věnují Vietnamu. Každý rok se sem vydává více a více turistů a vozí si odtud vzpomínky na zajímavá setkání v horách na severu, perfektně ušité šaty či boty na míru z městečka Hoi An i chuť tradiční polévky Phó Bó na jazyku.

Vytipovali jsme pro vás několik známých míst, které i přes svou přílišnou popularitu stále stojí za návštěvu.

Saigon: město motorek a dobrého jídla

Jestli něco jihovietnamský Saigon (dnes již správně Ho Či Minovo město) vystihuje, jsou to motorky. Stovky skútrů se valí ulicemi ve všech možných směrech s těmi nejpodivuhodnějšími náklady a početnými posádkami od rána do večera, sedm dní v týdnu. První věc, kterou se budete muset po příjezdu naučit, je přejít bezpečně silnici. Hned další povinností je zorientovat se v pestré nabídce jídla a okusit polévku Phó hned v několika místních vývařovnách.

Mohlo by se zdát, že velké betonové město toho pro turisty příliš nenabízí. Ve skutečnosti ale právě tady můžete poznat spoustu vietnamské kultury! Což se vám podaří, pokud se zajdete podívat do staré čínské čtvrti Cholon plné chrámů nebo věnujete některý večer posedávání v parku a pozorování místních lidí cvičících tai-chi.

Da Lat: nápadně evropské město s vůní kávy

Něco málo přes 300 kilometrů severovýchodně od Ho Či Minova města a 1500 metrů nad mořem leží oblast s poměrně přívětivým klima. Je plná kávových plantáží, květin i ovoce, o čemž také napovídají všudypřítomné skleníky ukrývající bohatou úrodu místních zemědělců. Město Da Lat vzniklo na popud lékaře Alexandra Yersina, který byl sice původem z francouzsko-švýcarské rodiny, ale ve Vietnamu dlouho žil.

Samotné město je dnes poměrně rušné a stalo se cílem dovolených i svatebních cest movitějších Vietnamců. Pokud budete chtít poznat poněkud klidnější venkovské oblasti tohoto kousku země, možná oceníte zapůjčení skútru a dlouhé výlety po okolí přesně podle vašeho gusta. Mimochodem v okolních kopcích najdete asi 10 nádherných vodopádů.

Hue: císařské město, které trpělo za války

Bývalé hlavní město Hue si za Války ve Vietnamu zažilo neskutečné peklo a až nyní prochází jeho sláva novou renesancí, což koneckonců potvrzuje i dvojitý zápis v UNESCO – na seznamu světového dědictví je nádherný Císařský palác i místní hudba. Nicméně škody napáchané na palácovém komplexu jsou vidět dodnes, jednotlivé budovy postupně procházejí rekonstrukcí či znovu vznikají a bude ještě nějakou dobu trvat, než si je návštěvníci užijí v plné kráse. Přesto všechno místo stojí za návštěvu, spoustu budov je již dnes ve skvělém stavu a při jejich návštěvě si budete připadat trochu jako v pohádce.

Chrámový komplex, Hue, Vietnam

Zátoka Halong: přeplněná, ale vynechat ji nesmíte

Halong je snad nejznámějším místem ve Vietnamu a šíří se o ní velké množství rozporuplných názorů. Mnozí na nádherné místo nedají dopustit, jiní jej shazují kvůli velkému počtu turistů a komerčnímu přístupu místních.

Spíše ale záleží na tom, který způsob poznávání zvolíte. Pokud si na ostrově Cat Ba půjčíte seakajak a vydáte se prozkoumat svá vlastní zákoutí, je dost možné, že za celý den nikoho nepotkáte. Ovšem i kdyby vás někdo 100x přesvědčoval, že „sem ne“, nenechte si to vymluvit! Přece jen je zátoka zapsána v UNESCO a od roku 2012 patří mezi sedm přírodních divů světa a jednou by vás možná hodně mrzelo, že jste ji při návštěvě Vietnamu vynechali. Nebo zvolte alespoň podobnou alternativu, tou může být zátoka Lan Ha nebo Bai Tu Long.

Halong snadno poznáte podle seakajaku
Pouliční prodavačka, Hanoj

Sapa nebo jiný kousek hor v severním Vietnamu

Vietnam nabízí také naprosto nezapomenutelné hory a ještě nezapomenutelnější setkání s jejich obyvateli. Většina turistů za tím vším míří do Sapy, která se ale dnes proměnila spíše v muzeum s honem na turisty, což může poněkud zkreslit případné zážitky. Opět ale platí, že když se vydáte třeba jen pár kilometrů vedle, můžete si přinést úplně jiné zkušenosti. Buď se můžete do okolí pustit na skútru nebo pěšky a přespat v některé vzdálenější vesnici.

Hanoj: město s jezerem uprostřed

V Hanoji se snoubí moderní a pulzující město s tradiční historickou atmosférou. Moderní nákupní centra, davy lidí a výškové budovy prudce kontrastují se Starou čtvrtí, kde najdete usměvavé pouliční prodavačky, Vietnamce vysedávající na ulici se šťávou z cukrové třtiny či s točeným pivem Bia Hoi.

V centru města najdete jezero Hoan Kiem ozdobené malým ostrůvkem, na nějž se dostanete po červeném mostu pro pěší. Ostrov zdobí chrám Nefritové hory, který je každý večer nádherně nasvícený.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!