Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

7 nejzajímavějších ostrovů na světě. Podívejte se

Cestování

  6:11
Tentokrát jsme vytipovali sedm ostrovů, které byste rozhodně měli za svůj cestovatelský život navštívit, a to z mnoha různých důvodů. Rozhodně ale nejsou všechny.

Pohled z hory Bláhnúkur foto: Luboš Voleman

Madagaskar

Čtvrtý největší ostrov na světě patří k africkému kontinentu a leží v Indickém oceánu. Velká vzdálenost od pevniny zajistila ostrovu výjimečnou endemickou flóru a faunu. Najdete tady nádherné baobaby a desítky druhů lemurů. Navíc zde můžete narazit na zapadlé vesničky, kde ještě potkáte místní, kteří mnohokrát bílého turistu neviděli. Celý ostrov se prý neustále pohybuje, a to dokonce o celé 2 cm za rok.

-

Cejlon

Srí Lanka je v poslední době velmi dostupnou a oblíbenou destinací. Nabízí totiž nádherné památky, zajímavou kulturu, přírodní bohatství i nádherné pláže. Vydejte se taky na místní čajové plantáže! Velkou výhodou je, že se jedná o docela exotickou destinaci navíc snadno zvládnutelnou i začínajícími cestovateli i rodiči s dětmi.

Alcatraz

Alcatraz

Nejprve obranná pevnost a poté snad nejobávanější vězení na světě. To je ostrov Alcatraz ležící uprostřed Sanfranciského zálivu. Federální věznice zde sídlila v letech 1934-1963, dnes už je objekt hlavně velkou turistickou atrakcí. Legendami opředený ostrov se do historie zapsal zejména nemožností z něj uprchnout, ale i pověstnými vězni, jako byl Al Capone. Dnes se sem dostanete lodí ze San Francisca, jen si ji raději nezapomeňte zamluvit dopředu.

Kuba

Voňavý umě zabalený doutník, Fidel, litry havanského rumu, naleštěná auta a vlnící se Kubánky. To je největší ostrovní stát v Karibiku - Kuba. Možná vám bude připadat, že jste se přesunuli v čase, ale za chvilku vás pohltí pohoda na místních ulicích, Kubánci hrají na chodnících karty, lidé popíjejí, klábosí a večer tancují salsu. Půjčte si auto a projeďte si celý ostrov, objevte nádherné pláže nebo národní park Desembarco Del Granma.

Galapágy

Tuleni, Galapágy

Jedná se sice o souostroví, takže buď můžete přivřít oči, nebo si tenhle tip aplikovat na libovolný z 19 sopečných ostrovů. Výlet je to poměrně drahý, ale málokde si můžete "pohladit" gigantickou želvu nebo obrovského leguána. Soustroví patří k Ekvádoru a často je považováno za "živé muzeum evoluce". Však právě zde se inspiroval Charles Darwin ke své evoluční teorii o vývoji druhů.

Velikonoční ostrov

Opravdu světoznámý se stal chilský Velikonoční ostrov díky sochám moai, které jsou dodnes předmětem mnohých diskusí. Kromě toho je to také nejodlehlejší obývaný ostrov světa, i když tam najdete pouze necelé čtyři tisíce obyvatel. Ostrov je vulkanického původu a kupodivu má docela malou druhovou rozmanitost.

Island

I sem se už dostanete za pár korun a kratičký čas. Pohlídnout do přírodního bohtaství Islandu by mělo být povinností každého správného cestovatele. Vykupejte se v horkých pramenech, dejte si trek podél pobřeží, sledujte papuchálky a vyfoťte si gejzíry. Navíc na Island ani nepotřebujete přehnaně dlouhou dovolenou.

Celá země je z geotermálního hlediska velmi aktivní. Na mnoha místech tu proto...

Na co jsme zapomněli?

Už jen v Evropě jsou desítky dalších nádherných ostrovů. Malebné treky si užijete na Tenerife, pro cyklistiku je vhodná Korsika, lezci ocení třeba ostrov Hvar. Surfovat se můžete učit na Bali, pádlovat okolo některého z filipínsklých ostrovů. Objevte taky odlehlé Šalamounovy ostrovy nebo ostrovy republiky Tuvalu. Mimochodem i Nový Zéland se rozkládá na ostrovech...

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat