Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

9 nejhorších turistických pastí. Rady, jak se jim vyhnout

Cestování

  15:40
V každém průvodci najdete místo, kam se rozhodně musíte podívat. Věřte, že tam nebudete sami. Za stejnou památkou proudí davy turistů z celého světa. Stojí opravdu za návštěvu? A nehrozí vám tam ušlapání? Přinášíme vám přehled nejhorších turistických pastí. A rady, jak se vyhnout masám.

Náměstí svatého Marka, Benátky foto: Shutterstock

Bez práce. Turističtí průvodci v Gíze.

Pyramidy v Gíze, Egypt
K jedné z největší turistické atrakci míří denně téměř 5 tisíc lidí. Existuje spoustu možností, jak před turisty uprchnout, pokud ale opravdu chcete Velkou pyramidu v Gíze vidět, masám se nevyhnete. Jedna možnost tady přeci jen je, navštivte neméně slavnou stupňovitou Džoserovu pyramidu, od Gízy je vzdálená asi 14 kilometrů, ale návštěva se vyplatí. Už jen proto, že fotografie pořídíte bez toho, aniž by vám na snímcích pózovaly cizí rodinky.

Tower of London, Londýn
Byla postavena téměř před tisíci lety, aby sloužila lidem. Využívali ji jako pevnost, zbrojnici, pokladnici, popraviště a vězení. Teď by snad bylo lepší, kdyby tomu bylo naopak a lidé sem nesměli. Pokud největší lákadlo Londýna navštívíte, vězte, že budete hnáni uniformovanými Beefeatery dovnitř a pak zase rychle ven. Korunovační klenoty si nestihnete v klidu prohlédnout. Před Towerem se neustále tvoří dlouhé fronty, bez ohledu na to, jaká je denní nebo noční hodina. Jednu radu pro vás máme - zakupte si vstupenky na rituální uzamykání Toweru nazvané Ceremony of the keys (Obřad klíčů), které se koná každou noc. Rezervaci však musíte provést minimálně dva měsíce dopředu.

pražský orloj

Staré Město, Praha
Praha je rozhodně jednou z nejpopulárnějších metropolí Evropy. Malebné a křivolaké uličky Starého Města však nebyly stavěny pro takový nápor turistů. Nejvíce davů proudí na Staroměstské náměstí, v každou celou hodinu tu není k hnutí. Turisté tu dychtivě čekají na odbíjení orloje na Staroměstské radnici. Dokonce ani brzké ranní hodiny vám nezaručí, že zde budete sami. Co můžete udělat? Utéct přes Vltavu na některý z pražských ostrovů - nabízí se Kampa, nebo Žofín. Odtud se nabízí krásný výhled na pražské panorama a navíc tu najdete klid.

Čtěte také:


Zakázané město, Peking
Po celá staletí sem cizinci nesměli, teprve po roce 1911 bylo město zpřístupněno. Na území Zakázaného města bylo vystavěno kolem 800 paláců a chrámů, s rozlehlými zahradami se rozprostírá na ploše 720 tisíc m². V současné době jde o jedno z nejpopulárnějších míst na naší planetě. A rada? Na místo se dostavte minimálně půl hodiny před otevírací dobou. Zařaďte se do fronty a čekejte.

Taj Mahal, Indie
Davy jsou součástí života v Indii. Tady se jim prostě nevyhnete. Pokud ale chcete vidět turistickou atrakci Taj Mahal, zkuste přejít přes řeku Yamuna na druhou stranu. Budete se sice brodit v blátě, výkalech a odpadcích, ale budete sami. Navíc se vám Taj Mahal vejde perfektně na fotografii. I s odrazem ve vodě.

Rušné ulice předvánočního New Yorku.

Times Square, New York
New York má jednu z nejpřekvapivějších turistických atrakcí - rušnou křižovatku. Blikající semafory, přeplněné chodníky, cestou přes ulici vás možná srazí autobus...Pravda, brzy ráno Times Square utichne, ale co teď? Ve městě, kde ruch patří k životu a sledovat lidi je zábava, jsou poloprázdné ulice trochu nuda, ne?

Náměstí Svatého Marka, Benátky
I když jsou ulice často zatopené, turisté jsou tu pořád. A je jich tu plno. A je jedno, jestli jste na návštěvě zvonice, Dóžecího paláce, kostela Sv. Marka, nebo jen usrkáváte espresso v kavárně pod širým nebem, očekávajte tisícihlavou společnost. Další záludností jsou nálety holubů. Někteří tvrdí, že ptáci turisty odrazují. Omyl! I když létají kolem s nabitou municí, návštěvníků je tu pořád hodně. Benátky si můžete prohlédnout z gondoly, vodního taxi či autobusu - nejlepší volbou je ale kajak. Zajedete si, kam vás napadne a nebudete se tísnit mezi dalšími turisty. Netradiční výlety nabízí společnost Venice kayak.

Cancun, Mexiko
Letoviskem na pobřeží Karibského moře vyrostlo doslova na přání mexické vlády. Ta se rozhodla podpořit rozvoj turismu. Modré nebe, bílé písčité pláže a křišťálově průzračná voda na jedné straně, na druhé straně zóna plná hotelových komplexů. Navíc se tu cítíte jako chodící peněženka...Dobrá zpráva je, že existují ještě tolik neobjevené lokality - Playa del Carmen , Isla Holbox, a Celestun. Ale měli byste si pospíšit, nebude dlouho trvat a turismus tu jen pokvete.
Notre dame, Paříž

Notre Dame, Paříž
Uvnitř této slavné katedrály rozhodně nenajdete klid a ticho na rozjímání. Turistů sem proudí zatraceně mnoho. Nejlépe uděláte, když sem zavítáte v průběhu mše. Jak se vyhnout dalším turistickým atrakcím v Paříži si přečtěte v článku Paříži, miluji tě. Co ve francouzské metropoli navštívit a čemu se vyhnout?

Autor: