Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

10 nej vodopádů světa. Mezi nimi i Plitvická jezera

Plitvická jezera (Chorvatsko) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plitvická jezera (Chorvatsko) | foto: Shutterstock

Plitvická jezera, jedna z perel chorvatské přírody, se ocitla na seznamu 10 nejhezčích vodopádů na světě BudgetTravel, kterou v rubrice Cestování uveřejnila nedávno CNN. Plitvická jezera se nacházejí na třetím místě za Niagarskými vodopády na kanadsko-americké hranici a vodopády Hanakapi'ai (ostrov Kauai na Havaji).

Američané chválí nádherné Plitvice těmito slovy: "Kdyby byl americký Velký kaňon porostlý zeleným mechem a protkán 16 jezery a tisíci slapů, trochu by se podobal Národnímu parku Plitvická jezera, který se nachází na jihozápadě Chorvatska."

OBRAZEM: nejkrásnější vodopády

1. Niagarské vodopády (USA a Kanada)

Niagarské vodopády (USA a Kanada)

2. Hanakapi'ai (Havajské ostrovy, USA)

Hanakapi'ai (Havajské ostrovy, USA)

3. Plitvická jezera (Chorvatsko)

Plitvická jezera - vodopády

V článku se uvádí, že Plitvická jezera mají neobvyklou, sytě tyrkysovou barvu, díky jedinečné kombinaci minerálů a živých organismů v oblasti Dinárských hor. Autor radí turistům, kteří se vydají na Plitvice, aby si je prohlédli individuálně, a ne ve skupině. Tak si v klidu užijí všech jejich krás a budou se moci zastavit, odpočinout si, osvěžit se v překrásných místech, která je zaujmou.

V článku je uvedena nejvýhodnější trasa ze Záhřebu na Plitvice. Autor poznamenává, že je nejschůdnější jet na Plitvická jezera autem. Jízda trvá asi dvě hodiny.

OBRAZEM: nejkrásnější vodopády

4. Iguazu (Brazílie a Argentina)

Iguazu (Brazílie a Argentina)

5. Yosemitský vodopád (USA)

Yosemitský vodopád (USA)

6. Viktoriiny vodopády (Zambie a Zimbabwe)

Viktoriiny vodopády (Zambie a Zimbabwe)

«Nejlépe je navštívit Plitvická jezera za slunného a teplého dne v období od května do září», radí BudgetTravel, který do svého žebříčku nejlepších vodopádů zařadil ještě vodopády: Iguazu (Argentina), Yosemite (USA - Kalifornie), Viktoriiny vodopády (Zimbabwe a Zambie), Sutherland (Nový Zéland), Gullfoss (Island), Andělské vodopády (Venezuela) a vodopád Langfoss (Norsko).

OBRAZEM: nejkrásnější vodopády

7. Sutherland (Nový Zéland)

Sutherland (Nový Zéland)

8. Gullfoss (Island)

Gullfoss (Island)

9. Salto Angel (Venezuela)

Salto Angel (Venezuela)

10. Langfoss slapovi (Norsko)

Langfoss (Norsko)

Plitvická jezera, perla nevyčíslitelné hodnoty, byla jako jedna z prvních přírodních krás na světě v roce 1979 zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO. Jejich osobitá krása láká milovníky přírody a stala se inspirací pro řadu umělců. Jejich jedinečné bohatství flory a fauny je pak předmětem zájmu badatelů.

Dnešní turistická nabídka umožní návštěvníkům volbu určitého okruhu prohlídky. Při procházce, jízdě elektrickou lodí a panoramatickým vláčkem se turisté seznámí s nádhernými jezery a vodopády. Mohou se zde však věnovat i fotografování přírody, veslování a pádlování na jezeře, horské turistice a v zimě lyžování. Návštěvníci mají k dispozici ubytování v hotelech Jezero, Plitvice, Bellevue a Grabovac, ale také v kempu Korana.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...