Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Braunův skalní Betlém a barokní Kuks

Barokní hospital v Kuksu se po dvou letech otevírá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barokní hospital v Kuksu se po dvou letech otevírá. | foto: Wikipedia

Psal se rok 1955, když český spisovatel a výtvarník Adolf Hoffmeister pozval na návštěvu Československa dva francouzské umělce – jednoho ze zakladatelů dadaismu Tristana Tzaru a kubistického malíře a sochaře Fernanda Légera. Z pražského letiště je odvezl rovnou ke skalnímu Betlému nedaleko Kuksu.

Postavil je před unikátní sochy tesané přímo v lese do skalních stěn a balvanů a čekal, co řeknou. Setkání zaznamenal do knihy Čas se nevrací: Léger: Hoffmeistře, vedle tohodle sochaře je Michelangelo učiněnej hasič! Vy ho tajíte před světem.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

To je hanba, tajit tak velké umění! Tzara: Kdyby Betlém stál v jiné zemi, tak by na tom všechny Čedoky světa vydělávaly už po desítiletí desítky milionů. Vy nevíte, co máte a co umíte, což by se celkem dalo omluvit přehnanou skromností. 

Ale že svět neví, co máte a co umíte, to je přečin zanedbávané péčeovelké umění. Možná že to zakládá i delikt zatajování závažných skutečností ve vývoji světového kumštu. Léger: Je to ještě mnohem horší! Vy nás zcela neprávem usvědčujete, že jsme blbci, protože nevíme o tom, co před námi tajíte. Vy ještě budete moc znamenat ve světové kultuře. Máte pro to všechny předpoklady. Jen sebevědomí vám chybí.


Biblické výjevy vytesal do skal roku 1732 Matyáš Bernard Braun na objednávku hraběte Šporka. Dílo se však dochovalo jen zčásti: reliéfy Narození Páně, Příchod tří králů a Vidění sv. Huberta, sousoší u Studny Jákobovy, socha poustevníka Garina před jeskyní a socha poustevníka Onufria, torzo sochy sv. Jana Křtitele a socha sv. Máří Magdalény.

Barokní Kuks

Největší český barokní komplex nechal na březích Labe nedaleko Dvora Králové vystavět hrabě František Antonín Špork na přelomu 17. a 18. století. Impulzem mu bylo potvrzení, že zdejší minerální prameny mají léčivé účinky. Kromě lázeňské budovy a kaple přikázal Špork vybudovat také zámek, divadlo, kostel s kryptou a hospitál pro chudé a zestárlé poddané ze zdejšího panství. 

Rekonstrukce hospitalu Kuks

Rekonstrukce hospitalu Kuks

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...