3. července 2015 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Černé jezero, elektrárna a utopený ďábel

Černé jezero | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černé jezero | foto: Profimedia

Pod zpevněnou hrází Černého jezera byla v údolí Úhlavy v letech 1929 až 1930 postavena první česká přečerpávací elektrárna, dnes technická památka. Výlet od Černého jezera si můžete prodloužit k nedalekému Čertovu jezeru.

Na jeho dně by měl ležet utopený ďábel, který má na ocase přivázaný kámen. Uvázala mu ho tam údajně dívka, kterou se pokoušel odnést do pekla.

Poklady na dně Černého jezera

K poslednímu tajemství plzeňského putování se musí jít pěšky, třeba ze Špičáku u Železné Rudy. Černé jezero, které je se svou dvacetihektarovou hladinou největším šumavským jezerem, je plné nejen vody, ale také tajemných příběhů. Jméno získalo od tmavé barvy vody, ve které se odráží okolní husté lesy. Hluboké je čtyřicet metrů a na kamenitém dně je navíc usazena několikametrová vrstva pylu z okolních jehličnatých stromů. 

Začal se tam ukládat před dvanácti tisíci lety, když na konci třetihor začaly tát ledovce a vznikla šumavská jezera. Zajímavé představení, těžící z tradované legendy, připravila v roce 1965 u jezera státní bezpečnost. Ve fingované akci „vylovila“ z jezera údajné písemnosti říšského bezpečnostního úřadu v Berlíně, které zde měla zanechat ustupující německá armáda. 

Dramatické představení se ale změnilo v komedii. Z jezera se totiž lovily předem potopené bedny, které navíc obsahovaly pouze čisté papíry. Dodávka archiválií ze zdrojů KGB se totiž cestou z Moskvy kdesi zpozdila.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den. 

Lidové noviny

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.