Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Foucaultovo kyvadlo a kroměřížské zahrady

Kroměříž | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kroměříž | foto: www.mesto-kromeriz.cz

Na vrcholný italský manýrismus děti asi neuslyší. Ale můžete je místo toho nalákat na hledání cesty z našeho nejstaršího a největšího bludiště – a budete mluvit stále o tom samém. Cíl výletu bude v Květné zahradě v Kroměříži.

Ten název voní jak zahrada sama a není to žádné přehánění. Na šestnácti hektarech tu roste v pečlivě udržovaných záhonech květin, že je nespočítáte. V polovině 17. století bylo v těchto místech nepočítaně pouze komárů. Ve zpustlých mokřinách a bažinách se jim dařilo až do doby, než biskup Karel II. Lichtenstein-Kastelkorn dostal nápad pozemky zhodnotit a vybudovat tu reprezentativní zahradu. Úkolem pověřil italské zahradní architekty Filiberta Luchese a Pietra Tencalla. 


Ti na kroměřížské bažiny přivezli z Itálie to nejlepší, co tehdejší doba, kdy se renesance¨zvolna přehupovala do baroka, mohla nabídnout. Nejprve pro zahradu pečlivě vyměřili obdélník o stranách 300 x 485 metrů. Ten pak symetricky rozdělili na menší části, do středu umístili osmibokou rotundu s kopulí a pustili se do díla.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Čtvercová a trojúhelníková pole symetricky rozdělených pozemků vyplňují ornamenty vytvořené hustými záhony barevných květů nebo bludiště z živých plotů. K tomu sochař Michal Mandík vyrobil dvě velké kašny, Lví a Tritonů. Na biskupa Karla II. zbylo už jen proplacení závěrečného účtu, který činil 75 tisíc zlatých. Za ně získala Kroměříž unikát, který opečovává dodnes a který ji v roce 1998 dostal až na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO.

Kromě bludiště byste s dětmi neměli vynechat ani rotundu uprostřed zahrady. Pod její opulí je zavěšené Foucaultovo kyvadlo, které ostrým hrotem vykresluje do písku stopu pohybu, který dokazuje otáčení Země kolem své osy.

Podzámecká zahrada
Druhá slavná kroměřížská zahrada – Podzámecká – je ukázkou typického krajinářského parku. Má rozlohu 64 hektarů, její součástí je i Rybí pavilon či Pompejánská kolonáda. Kroměřížské zahrady jsou otevřené po celý rok, vstupenka stojí 40 korun

 

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...