Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Harrachov, výroba skla a krásné túry

Harrachov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harrachov | foto: Lidovky.cz

Pomalu vyslovte název nejzápadnějšího krkonošského města. Harrachov. Slyšíte, jak ta dvě „r“ drnčí? Připomíná to rachocení kol ozubené železnice, která do Harrachova vozila turisty z Tanvaldu.

Zahrčí to jako kameny v Mumlavě, které voda při jarním tání strhává pod slavnými vodopády do koryta. Podobně rachotily i vozíky v místním dole, jež odvážely vytěžený fluorit. Zahrčí to jako nová várka střepů, když se sype do sklářské pece, aby skláři mohli vyrobit další várku ručně zdobených sklenic a váz. 

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Jméno rodu Harrachů si s tímto krkonošským koutem rozumí. Současné vlaky už vyjedou do Harrachova bez ozubené pomoci, speciální ozubený hřeben se využívá jen několikrát do roka při nostalgických jízdách, ale i tak stojí projížďka vlakem za to. Na dvanácti kilometrech trati je pět tunelů, z nichž nejdelší měří 940 metrů. 

Hluboké údolí Jizery je překlenuto několika mosty a například Jizerský viadukt s příhradovou železnou konstrukcí je tak malebný, že se už před sto lety tiskl na malované pohlednice. Chcete-li se s dětmi svézt vlakem jako na kolotoči, nastupte v sobotu v 9.09 v Harrachově do vlaku a sjeďte dolů do Tanvaldu, kde vlak zastavuje v 9.36. Tam přestupte do protijedoucí soupravy, která má odjezd v 9.38, a v 10.05 budete zpátky v Harrachově.


Výroba skla začala v okolí dnešního Harrachova již ve 14. století. Původní osada, založená v 17. století, se jmenovala Dörfl. Od 18. století patřilo panství rodu Harrachů. O tom, jak si lidé považovali osvíceného přístupu Harrachů ke správě svého území, svědčí zpráva o pohřbu hraběte Harracha. Když zemřel, napsaly v roce 1909 Pojizerské listy, že k hrobce v Horní Branné přišly davy lidí, a z Prahy dokonce přijel zvláštní vlak. 

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...