10. července 2015 6:09 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Katakomby a historická lékárna v Klatovech

Katakomby v Klatovech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katakomby v Klatovech | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Kromě podzemních katakomb si můžete v Klatovech prohlédnout také barokní lékárnu U Bílého jednorožce. Zařízení lékárny pochází z roku 1773 a léky se v tomto historickém domě z poloviny 17. století vydávaly lidem až do roku 1966. Nyní už dům funguje pouze jako lékárnické muzeum.

Roh, který je v lékárně zavěšený pod stropem a který jí dal jméno, ale nepochází z bájného jednorožce, nýbrž z narvala mořského. 

Důmyslné klatovské katakomby 
Další tajemství, tentokrát klatovské, není tak děsivé, jak by se ze společnosti desítek mrtvých těl dalo usuzovat. Návštěvu klatovských katakomb pod jezuitským kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce zvládnete bez problémů i s dětmi. 

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Mumifikovaná těla ve skleněných rakvích jsou strašidelná jen trochu. Na to, že pod kostelem bude zřízeno pohřebiště pro řádové bratry a šlechtice, bylo pamatováno už při jeho stavbě v letech 1656 až 1675. Konzervaci nebožtíků nezajišťovala žádná chemie, ale důmyslný systém proudění vzduchu, který ze sklepení odváděl vlhkost a bránil tím hnilobným procesům.

Kvůli tomu jsou ve zdech kostela větrací kanály, které vedou z katakomb až na střechu. Mrtvá těla byla nejprve uložena na chmelové lůžko, protože chmel, jak známo, má antiseptické účinky. Proudem vzduchu se podařilo těla zemřelých vysušit tak, že nakonec vážila pouhých osm až deset kilogramů.

Klatovy


Prvním pohřbeným byl zdejší člen jezuitského řádu Jan Jahoda a poslední pohřeb se uskutečnil v roce 1783. Za více než sto let bylo pod klatovským kostelem pohřbeno více než dvě stě nebožtíků, ale mumifikovaných těl se dochovalo jen několik. Není to ovšem vina našich předků, ale stavebních dělníků, kteří kostel opravovali v roce 1937. Kvůli neodborným zásahům do větracích kanálů se narušilo mikroklima v katakombách a nebožtíci pak museli být „obyčejně“ pohřbeni na zdejším hřbitově. 

Lidové noviny