Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Klášter v Teplé a historická knihovna

Klášter v Teplé | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klášter v Teplé | foto: Wikipedia

Kromě architektury je klášter v Teplé proslulý svou knihovnou, ve které je uloženo na sto tisíc svazků, čímž se řadí k nejstarším a nejvýznamnějším historickým knihovnám v České republice.

Mezi knihami jsou vzácné rukopisy, prvotisky, paleotypy a staré listiny, hlavně teologické, ale i z vědních oborů ve všech světových jazycích.

Zázračný obraz se přesunul do Teplé

Vzácný obraz Panny Marie je nyní uložen v kapli kláštera premonstrátů v Teplé, kam se ze Skoků můžete vydat po trase poutní stezky. Měří přes 60 kilometrů a vede přes Toužim. Autem však bude přesun rychlejší a ušetřený čas můžete využít k prohlídce kláštera.

Tepelský klášter byl založen už v roce 1193, ale jeho současnou podobu mu barokní přestavbou na přelomu 17. a 18. století vtiskl bavorský stavitel a architekt Kryštof Dientzenhofer. Po devastaci nacisty a později komunisty se klášter od roku 1990 postupně opravuje a znovu se do něho vrátili premonstráti.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den. 

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.

Najdete na Lidovky.cz