20. srpna 2015 6:45 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Středověký hrad a moderní vodní dílo

Hrad Střekov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Střekov | foto: Wickipedie

Hrad Střekov i okolní pozemky patří šlechtickému rodu Lobkowiczů. Prohlídky hradu se konají každý den kromě pondělí.

Jak vyzdvihnout lodě i ryby

Pozoruhodné propojení středověkého hradu a obří technické stavby z 20. století je k vidění na Labi v Ústí nad Labem. Na skále nad řekou nechal Jan Lucemburský v roce 1319 postavit strážní pevnost, aby měl pod kontrolou obchodní stezku. O 600 let později přibyla pod hradem pevnost vodní, velké vodní zdymadlo, na kterém musí lodě v plavební komoře překonávat téměř desetimetrový rozdíl mezi vodními hladinami.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Přehradit řeku a regulovat průtok vody není nic jednoduchého. Kromě samotných stavidel jezu je potřeba myslet i na to, jak desetimetrový rozdíl zdolají velké nákladní lodě, jak se s ním vypořádají malé sportovní loďky a jak se přes jez dostanou také ryby.

To vše architekt František Vahala vyřešil. Pro nákladní lodě vymyslel 170 metrů dlouhou a 24 metrů širokou komoru, sportovní lodě se vyvážejí po speciální dráze osazené vozíky a ryby mají svůj vlastní stupňovitý přechod. Když byl na střekovském zdymadle v roce 1936 zahájen provoz, bylo to naše nejmodernější vodní dílo.

Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz