Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Ochutnávka pro odvážné v Sooském lese u Františkových Lázní

Minerální pramen, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Minerální pramen, ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Součástí prohlídkového okruhu rezervace v Sooském lese je také upravený vývěr minerálního Císařského pramene. Voda, která tu prýští na povrch, je pitná, ale ochutnávka se doporučuje jen otrlým. Ze všech pramenů z Františkových Lázní je Císařský pramen ten nejméně chutný.

Rezervace Soos

Přírodní rezervace Soos leží přibližně 6 km severovýchodnímsměrem od Františkových Lázní. Tato oblast historického Sooského lesa („Soos silva“) o rozloze 221 ha byla za národní přírodní rezervaci prohlášena roku 1964. Veřejnosti je ovšem prostřednictvím 1,2 km dlouhé, podlážkové naučné stezky opatřené informačními tabulemi přístupná pouze dílčí část rezervace.

Zdroj: rezervace-soos.cz

Tohle byla tak slaná omáčka, že chutnala jen rozsivkám a po nich už nikomu. Uvařeno ve čtvrtohorách, dnes už vystydlé a vyschlé, avšak krásné. 

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Na první poslech se může zdát, že přírodní rezervace Soos svým názvem volá o pomoc, a její vzhled tento pocit jen podtrhuje – pusto a prázdno doprovázené tajemným syčením. Se zkratkou S. O. S. ale toto slatiniště a rašeliniště nemá nic společného. Původ nezvyklého jména je potřeba hledat v německém výrazu pro usazeninu – der Satz. Odtud vede cesta ke zkomolenině Soos i k omáčkovému sosu. 

Kudy do rezervace

Nejpohodlnější příjezd je autem. Z Františkových Lázní je potřeba vyjet směrem na Nový Drahov a pak pokračovat do Hájku, kde je u vchodu do rezervace parkoviště. Rezervace je otevřena od března do listopadu každý den, dospělý návštěvník zaplatí za vstupenku 70 korun, děti platí 30 korun a speciální rodinná vstupenka se prodává za 160 korun. Naučná stezka je dlouhá 1,2 kilometru. 

- Lidové noviny

Zrod podivné krajiny s ještě podivnějším názvem má přitom jednoduché vysvětlení. Příkopová propadlina na sever od Františkových Lázní má kaolinové dno, skrz které neprosakuje voda. Proto se tu od čtvrtohor usazují mohutné vrstvy rašeliny. Uvolňová- ním solí z minerálních pramenů vznikly slatiny a v jižní části dnešní rezervace bylo soli dokonce tolik, že tu bývalo jezírko se slanou vodou, kde žily v křemičitých schránkách jednobuněčné řasy rozsivky. To ale vyschlo, rašelina byla vytěžena v 19. století a po křemelinovém dnu teď vede naučná stezka. 

Dva zajímavé efekty

Z nitra země dodnes uniká oxid uhličitý, který podle momentálního počasí nabízí dva zajímavé efekty. Je-li dostatečně mokro, tlačí unikající plyn před sebou vodu a probublávání na povrchu rašeliniště pak vypadá, jako by se voda vařila. 

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Pokud je sucho, bublání se nekoná a průduchy v rašeliništi pouze syčí. V jejich okolí se pak srážejí krystaly Glauberovy soli, které podle chemické- ho složení mění svou barvu. Čistá sůl je bílá až žlutavá, sírany barví krystaly do zelena, a pokud sůl obsahuje oxidy železa, jsou krystalky rezavě žluté až hnědé.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...