Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: ohyb Ohře, hrad Loket a pověst o nepovedené svatbě

Loket | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loket | foto: Lidovky.cz

První pevnost, která byla na skále nad Ohří postavena, měla chránit české pohraničí před německými záborovými úředníky, jimž se říkalo ministeriálové. Sloužili markrabímu Děpoltovi z Vohburka a měli kolonizovat území Sedlecka.

Název Loket získal hrad od ohybu Ohře, který při pohledu z výšky připomíná část lidské ruky. 

Loket, místo zvýšeného výskytu kamenění 
Hrad Loket stojí nad řekou Ohří už od konce 12. století. Na počátku 14. století se s ním seznámil i Karel IV., ovšem nedobrovolně. Jeho otec Jan Lucemburský ho tady na čas uvěznil ze strachu, že by ho nespokojená česká šlechta mohla sesadit z trůnu a novým králem zvolit právě jeho syna.

Další historický vývoj ale ukázal, že Karel IV. si z domácího vězení těžkou hlavu nedělal a rád pak na Loket jezdil dobrovolně. Legenda o založení Karlových Varů říká, že to byl hrad Loket, odkud se Karel IV. se svou družinou vydal na lov, při němž štval raněného jelena až k místům, kde ze země vyvěraly léčivé prameny.

Dnes jsme navštívili město Loket.


Chcete-li se vydat alespoň v přibližných stopách Karla IV., zkuste pěší výlet z Lokte do Karlových Varů údolím Ohře. Řeka tu je na levém břehu zakousnutá do žulových skal, na pravém je kaňon sevřen zalesněnými stráněmi. K rozeklaným skalám se navíc váže pověst o jedné nepovedené svatbě. Zhrzený nápadník dívky, která se nakonec rozhodla pro jiného ženicha, nemohl přenést přes srdce pohled na vystrojenou svatbu. 

Požádal proto ďábla, aby svatebčany proměnil v kámen. Ďábel mu vyhověl, ale nápadník se úlevy nedočkal, sám utonul v řece. Zůstanete-li na Lokti, čeká vás pověst ještě morbidnější, ale nakonec se vše vysvětlí a v dobré obrátí. Na začátku to zní opravdu hrozivě, je to příběh o porcování pana purkrabího. 

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den. 

Tento muž, jenž neměl v těle kouska citu, poslal do žaláře ženu, která se musela sama starat o děti a neměla peníze na splacení dluhu. Prosila ho, aby ji nechal na svobodě, ale byl neoblomný. Žena proto ze zoufalství vykřikla: „Když máš tak kamenné srdce, sám se proměň v kámen!“ A tak se také stalo. Z oblohy sjel blesk, udeřil do purkrabího a ten se proměnil v kámen. Kus tohoto kamene má ve svých sbírkách Národní muzeum v Praze, kus muzeum ve Vídni a další část je v sokolovském muzeu. Ale neděste se, nejsou to zbytky purkrabího. Tím kamenem je totiž nejstarší známý meteorit na světě, který v roce 1422 dopadl právě na nádvoří Lokte. Vážil přes sto kilogramů a v 19. století byl rozdělen na několik částí.

Poslední legenda spojená s hradem je už ryze pozitivní. Chytnou-li se milenci za ruce, vyšlapou 96 schodů na hradní věž a tam se políbí, budou spolu šťastni až do smrti. Chce se vám nad těmi všemi pověstmi zvolat „Panenko skákavá!“? Zvolejte a vydejte se do Skoků u Žlutické přehrady na řece Střele. Odtud totiž známé lidové rčení pochází.  

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.