Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: okolí Domažlic, chodské statky a koláče

Žádnej neví, co jsou to Domažlice, žádnej neví, co je to Taus! | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žádnej neví, co jsou to Domažlice, žádnej neví, co je to Taus! | foto: Lidové noviny

V okolí Domažlic se chodské statky dochovaly například v Klenčí pod Čerchovem nebo v Újezdě. Tady je také možné posedět ve stylové restauraci Chodská chalupa. V Chanovicích na Klatovsku lze také navštívit skanzen lidové architektury.

Tvaroh, mák a povidla
S tavět vesnice co nejvíce skryté, buď ve svazích, nebo na úpatích kopců, k tomu nevedl v okolí Domažlic ostych, ale obezřetnost. Chodové sice jako strážci hranic požívali řady výhod, třeba osvobození od roboty nebo podřízenost pouze panovníkovi, ale na druhou stranu byli trnem v oku každému, kdo chtěl narušit hranici. Proto své vesnice budovali tak, aby nebyly z dálky vidět. 

Chodské slavnosti v Domažlicích

To je první zvláštnost Domažlicka. Druhou zvláštnost odhalí ten, kdo v centru Domažlic vystoupá na Bílou věž a prohlédne si město z výšky. Přestože Domažlice byly v letech 1260–1265 Přemyslem Otakarem II. povýšeny na královské město, na rozdíl od většiny dalších přemyslovských měst nemají klasický šachovnicový půdorys (jako třeba Vysoké Mýto v Pardubickém kraji), nýbrž malebné ulicové náměstí. A třetí zvláštnosti si všimne ten, kdo se z náměstí pozorně podívá na Bílou věž. 

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den. 

Uvidí, že stojí našikmo – od své svislé osy je odkloněna o sedmdesát centimetrů. Výraznou dominantou Domažlic je Chodský hrad postavený v polovině 13. toletí. Kromě toho, že na něm pobýval český král Jan Lucemburský, byl hrad pro Domažlice důležitý tím, že si zde Chodové ukládali svá privilegia, která si vydobyli střežením hranic. Jenže to není ten hrad, který uvidíte. Ten původní totiž shořel při požáru v 16. století a na jeho základech byl o sto let později postaven hrad nový s barokními úpravami.

Městská památková rezervace zahrnuje v Domažlicích na dvě stovky historických domů. Stáří sklepení a přízemních prostor většiny z nich zasahují až do období středověku. Nadstavby domů pocházejí především z 15. a 16. století a okouzlí vás půvabnými štíty, podloubím, dřevěnými pavlačemi a nádhernými domovními portály.

Zbývá ještě jedna atrakce Domažlicka. Sice nejméně trvanlivá, ale zato nejsladší – zdejší koláče z dobře vypracovaného těsta zdobené mákem, tvarohem a povidly. 

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ŘÍZENÍ ZAKÁZEK

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč