Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Podél řeky kolem Slatiňan do Chrudimi

Bílých koňů je potřeba do spřežení víc a používají se při celé řadě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílých koňů je potřeba do spřežení víc a používají se při celé řadě... | foto: Lidové noviny

Ze Škrovádu to je vzdušnou čarou do Chrudimi šest kilometrů. Ale atrakcí pro dětské výlety nabízí vycházková cesta podél řeky na celý víkend. Už samotné říční koryto na jižním okraji Škrovádu je zajímavé. Voda tu byla už před desítkami milionů let, jenže tehdy slaná.

Na dně druhohorního moře se postupně usazovaly písky a skrze ně si později prorazila cestu Chrudimka. Vzniklo tím romantické údolí, kde na vrcholcích několikametrových pískovcových skal stojí pitoreskní chatky, pod nimi zahrádkáři opečovávají záhonky a mezi tím lezou nahoru a dolů horolezci.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Pískovcové skály ve Škrovádu nejsou nijak velké, často měří jen něco mezi pěti a deseti metry, ale o to víc lákají ke zdolávání. Po velkých kamenných stupních mohou lézt i malé děti, na strmých stěnách si přijdou na své příznivci boulderingu. Další zastávkou jsou Slatiňany, které plynule navazují na Škrovád. Jejich centrem je zámek s expozicí hipologického muzea a přilehlý velký hřebčín, ve kterém se chovají starokladrubští vraníci. 

Slatiňany


Bělouši tohoto plemene mají svůj domov v Kladrubech nad Labem. Chov vraníků je menší a důvod pro tuto disproporci je jednoduchý. Bílých koňů je potřeba do spřežení víc a používají se při celé řadě slavnostních příležitostí. Černí koně však táhnou kočáry pouze při pohřbech.


Kdo dává přednost tajemným zbytkům hradů, může od hřebčína pokračovat po zelené značce ke zřícenině Rabštejnku a pak se kolem rozhledny Bára vrátit přes Podhůru do Slatiňan. Kdo se už naopak těší do Chrudimi na muzeum loutek, bude tam po stezce kolem řeky za půl hodiny svižné chůze.

Rozhledna Bára

Prkna vyskládaná do výšky 25 metrů a automaticky ovládaná počítačem tvoří nedaleko Slatiňan unikátní rozhlednu ve tvaru trojbokého komolého jehlanu. Navrhl ji architekt Martin Rajniš a podle toho, jak se modřínová prkna vlivem počasí smršťují nebo roztahují, uvolňuje počítač napětí v kotvicích lanech, aby se všechny dilatace vyrovnaly.Při silném větru pak čidla hlídají, aby lana byla řádně napjatá. Od června do září je rozhledna otevřena denně, v květnu a říjnu jen o víkendu. 


Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...