Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
27. srpna 2015 6:19 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Pokopaný zámek Jezeří a uhelné safari

Zámek Jezeří | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Jezeří | foto: Zámek Jezeří

Na průčelí zámku Jezeří u Horního Jiřetína by měl být velký nápis: Neotáčejte se! Protože dokud se člověk dívá na barokní šlechtické sídlo, vidí krásu. Když se otočí, uvidí zkázu. Krajina zmizela, místo ní je stále se zvětšující hnědouhelná jáma.

Původně středověký gotický hrad odolával od 13. století mnoha ztečím, obstál i jako šlechtické sídlo po barokní zámecké přestavbě. Pozvedával kulturního ducha, při léčení v Teplicích sem zavítal i Goethe a v zámeckém divadle se hrály veřejně přístupné české hry. Pak ale přišla druhá světová válka, zámek zabrala německá armáda a zřídila v něm vězení vysokých důstojníků, diplomatů a politiků Západu. 

Uhelné safari

Na uhelné safari je nutné se předem objednat na stránkách společnosti Czech Coal. Na samotnou cestu do hnědouhelného dolu se doporučuje oblečení, ve kterém se dá pohodlně pohybovat v prachu i v blátě. Protože safari zabere přes čtyři hodiny, hodí se i svačina a něco k pití. Fotografování i natáčení je povolené a za exkurzi se nic neplatí.

Devastaci dokončila po válce československá armáda, pozůstalý inventář například naházela do zámecké kaple. Těžko odhadovat, zda Jezeří odolá i hnědouhelné zteči. Kdo chce, může zámeckého nepřítele prozkoumat zblízka. Společnost Czech Coal, která v severních Čechách těží hnědé uhlí, pořádá do svých povrchových dolů exkurze pod názvem Uhelné safari. Terénní auta zájemce odvezou do dolu k velkým rypadlům, zakladačům a mnohakilometrovým pásovým dopravníkům. V povrchovém dole pobudete necelé čtyři hodiny a půl hodiny zabere bezpečnostní školení a reklamní představení společnosti. 

Povinnou součástí safari je i návštěva míst, kde se už uhlí těžit přestalo. Trasa proto zahrnuje prohlídku mosteckého autodromu a dostihového závodiště. Zajímavé srovnání obou míst, zámku Jezeří a hnědouhelného dolu, nabízí filmový dokument Ženy SHR, který v roce 2010 natočili Martin Dušek a Ondřej Provazník.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Lidové noviny
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...