Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Pokopaný zámek Jezeří a uhelné safari

Zámek Jezeří | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Jezeří | foto: Zámek Jezeří

Na průčelí zámku Jezeří u Horního Jiřetína by měl být velký nápis: Neotáčejte se! Protože dokud se člověk dívá na barokní šlechtické sídlo, vidí krásu. Když se otočí, uvidí zkázu. Krajina zmizela, místo ní je stále se zvětšující hnědouhelná jáma.

Původně středověký gotický hrad odolával od 13. století mnoha ztečím, obstál i jako šlechtické sídlo po barokní zámecké přestavbě. Pozvedával kulturního ducha, při léčení v Teplicích sem zavítal i Goethe a v zámeckém divadle se hrály veřejně přístupné české hry. Pak ale přišla druhá světová válka, zámek zabrala německá armáda a zřídila v něm vězení vysokých důstojníků, diplomatů a politiků Západu. 

Uhelné safari

Na uhelné safari je nutné se předem objednat na stránkách společnosti Czech Coal. Na samotnou cestu do hnědouhelného dolu se doporučuje oblečení, ve kterém se dá pohodlně pohybovat v prachu i v blátě. Protože safari zabere přes čtyři hodiny, hodí se i svačina a něco k pití. Fotografování i natáčení je povolené a za exkurzi se nic neplatí.

Devastaci dokončila po válce československá armáda, pozůstalý inventář například naházela do zámecké kaple. Těžko odhadovat, zda Jezeří odolá i hnědouhelné zteči. Kdo chce, může zámeckého nepřítele prozkoumat zblízka. Společnost Czech Coal, která v severních Čechách těží hnědé uhlí, pořádá do svých povrchových dolů exkurze pod názvem Uhelné safari. Terénní auta zájemce odvezou do dolu k velkým rypadlům, zakladačům a mnohakilometrovým pásovým dopravníkům. V povrchovém dole pobudete necelé čtyři hodiny a půl hodiny zabere bezpečnostní školení a reklamní představení společnosti. 

Povinnou součástí safari je i návštěva míst, kde se už uhlí těžit přestalo. Trasa proto zahrnuje prohlídku mosteckého autodromu a dostihového závodiště. Zajímavé srovnání obou míst, zámku Jezeří a hnědouhelného dolu, nabízí filmový dokument Ženy SHR, který v roce 2010 natočili Martin Dušek a Ondřej Provazník.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...