Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Polička. Rodiště českého skateboardu

Polička | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polička | foto: Wikipedia

Rodiště hudebního skladatele Bohuslava Martinů je jedním z královských věnných měst. Přemysl Otakar město odkázal své ženě Kunhutě a i v dalších letech putoval zisk z městských důchodů do věna manželek členů vládnoucího rodu.

Poslední zastávkou při putování Pardubickým krajem je Polička. Informace, že se tu narodil skladatel Bohuslav Martinů, nebude dětem znít asi moc atraktivně. Ale když jim řeknete, že se tu narodil český skateboard, dostanou na výlet chuť. A i ten Martinů se dá podat zajímavě. Skladatelova rodina žila ve světnici ve věži kostela svatého Jakuba, ve výšce 36 metrů nad náměstím. 

Tipy na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Právě tady se 8. prosince 1890 Bohuslav Martinů narodil. Když při zdolávání 192 chodů, které ke světnici vedou, vezmete své děti na záda, budou si připadat jako skladatel. Právě tak totiž malého Bohuslava nosil jeho tatínek, neboť – jak vzpomíná skladatelova sestra Marie – „Bohuš jako školák byl tělesně velmi slabý“. Zároveň popisuje i to, jak se na malém prostoru žilo. „Brambory, uhlí a dříví jsme měli v dolní komoře věže. Kloset byl vestavěn u druhého výtahu za hodinami. Pro pitnou vodu se chodilo do domu ‚U Růže‘, proti hotelu Poličan, v jehož rohu byla kašna. Ostatní vodu jsme chytali ze střechy věže.“ 

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Ve věži bydlela rodina Martinů proto, že skladatelův tatínek byl takzvaným pověžným zaměstnancem starostenského úřadu. Měl například obhlížet okolí města, a pokud někde spatřil požár, začal bít zvonem na poplach. A jak je to s tím skateboardem? Ten se narodil na hladce vyasfaltovaném a mírně svažitém náměstí pod věží. Bylo to v dobách, kdy se závody na skateboardu více podobaly sportu než akrobatické exhibici.

Na prknech se skákalo do výšky i do dálky a mezi brankami se jezdil na čas obří slalom i slalom speciál. Poličské náměstí bývalo poseto barevnými značkami, kam se coby slalomové branky stavěly malé plastové kuželky – prázdné cívky od příze z pletařských podniků. Závodníci z Poličky byli v osmdesátých letech stejně zvučným pojmem jako Martinů v hudebních sálech.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Řecký ostrov Santorini. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

Řecký ostrov Santorini. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Řecký ostrov Santorini. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?