28. srpna 2015 6:23 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Přesolená omáčka a rezervace Soos

Minerální pramen, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Minerální pramen, ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Tohle byla tak slaná omáčka, že chutnala jen rozsivkám a po nich už nikomu. Uvařeno ve čtvrtohorách, dnes už vystydlé a vyschlé, avšak krásné. Na první poslech se může zdát, že přírodní rezervace Soos svým názvem volá o pomoc, a její vzhled tento pocit jen podtrhuje – pusto a prázdno doprovázené tajemným syčením.

 Se zkratkou S. O. S. ale toto slatiniště a rašeliniště nemá nic společného. Původ nezvyklého jména je potřeba hledat v německém výrazu pro usazeninu – der Satz. Odtud vede cesta ke zkomolenině Soos i k omáčkovému sosu.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Zrod podivné krajiny s ještě podivnějším názvem má přitom jednoduché vysvětlení. Příkopová propadlina na sever od Františkových Lázní má kaolinové dno, skrz které neprosakuje voda. Proto se tu od čtvrtohor usazují mohutné vrstvy rašeliny. Uvolňováním solí z minerálních pramenů vznikly slatiny a v jižní části dnešní rezervace bylo soli dokonce tolik, že tu bývalo jezírko se slanou vodou, kde žily v křemičitých schránkách jednobuněčné řasy rozsivky. To ale vyschlo, rašelina byla vytěžena v 19. století a po křemelinovém dnu teď vede naučná stezka.

Z nitra země dodnes uniká oxid uhličitý, který podle momentálního počasí nabízí dva zajímavé efekty. Je-li dostatečně mokro, tlačí unikající plyn před sebou vodu a probublávání na povrchu rašeliniště pak vypadá, jako by se voda vařila. Pokud je sucho, bublání se nekoná a průduchy v rašeliništi pouze syčí. V jejich okolí se pak srážejí krystaly Glauberovy soli, které podle chemického složení mění svou barvu. Čistá sůl je bílá až žlutavá, sírany barví krystaly do zelena, a pokud sůl obsahuje oxidy železa, jsou krystalky rezavě žluté až hnědé.

Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!