Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Přesolená omáčka a rezervace Soos

Minerální pramen, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Minerální pramen, ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Tohle byla tak slaná omáčka, že chutnala jen rozsivkám a po nich už nikomu. Uvařeno ve čtvrtohorách, dnes už vystydlé a vyschlé, avšak krásné. Na první poslech se může zdát, že přírodní rezervace Soos svým názvem volá o pomoc, a její vzhled tento pocit jen podtrhuje – pusto a prázdno doprovázené tajemným syčením.

 Se zkratkou S. O. S. ale toto slatiniště a rašeliniště nemá nic společného. Původ nezvyklého jména je potřeba hledat v německém výrazu pro usazeninu – der Satz. Odtud vede cesta ke zkomolenině Soos i k omáčkovému sosu.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Zrod podivné krajiny s ještě podivnějším názvem má přitom jednoduché vysvětlení. Příkopová propadlina na sever od Františkových Lázní má kaolinové dno, skrz které neprosakuje voda. Proto se tu od čtvrtohor usazují mohutné vrstvy rašeliny. Uvolňováním solí z minerálních pramenů vznikly slatiny a v jižní části dnešní rezervace bylo soli dokonce tolik, že tu bývalo jezírko se slanou vodou, kde žily v křemičitých schránkách jednobuněčné řasy rozsivky. To ale vyschlo, rašelina byla vytěžena v 19. století a po křemelinovém dnu teď vede naučná stezka.

Z nitra země dodnes uniká oxid uhličitý, který podle momentálního počasí nabízí dva zajímavé efekty. Je-li dostatečně mokro, tlačí unikající plyn před sebou vodu a probublávání na povrchu rašeliniště pak vypadá, jako by se voda vařila. Pokud je sucho, bublání se nekoná a průduchy v rašeliništi pouze syčí. V jejich okolí se pak srážejí krystaly Glauberovy soli, které podle chemického složení mění svou barvu. Čistá sůl je bílá až žlutavá, sírany barví krystaly do zelena, a pokud sůl obsahuje oxidy železa, jsou krystalky rezavě žluté až hnědé.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.