Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Příběh o vzniku sušických zápalek

Sušická radnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sušická radnice | foto: Wikipedia

Sušický příběh o vzniku slavných zápalek je nejen tajemný, ale také romantický. Za vznikem škrtacích dřívek, kterými si ještě nedávno zapaloval oheň celý svět, stojí láska truhlářského tovaryše Vojtěcha Scheinosta a slečny Marie Urbancové.

Potkali se v 19. století ve Vídni u lékárníka Štěpána Römera, který se kromě jiných věcí zabýval také výrobou fosforových zápalek. Marie míchala hořlavou směs a Vojtěch hobloval dřívka. Zakoukali se do sebe, a když se vrátili do Sušice, odkud Vojtěch pocházel, zkusili zápalky vyrábět sami – technologii měli dobře odkoukanou.

Značka Matchbox odkazuje na způsob balení modelů do krabiček od zápalek, některá balení napodobují krabičky firmy SOLO Sušice.


Jejich dílna začala se zápalkami v roce 1839 a po pěti letech byl o jejich zboží takový zájem, že dílnu koupil továrník Bernard Fürth a ve městě postavil novou továrnu. Šumavské lesy dávaly dostatek dřeva a vlastní výroba fosforu zlevnila celou produkci natolik, že díky kvalitě a nízké ceně ovládla sušická továrna ještě do konce 19. století celý svět. 

Jenže žádná zápalka nehoří věčně a i ta sušická už dohořela. Zlikvidovala ji cenová konkurence z východu – v roce 2008 byla výroba zápalek kompletně přesunuta do východní Asie. Slavný tovární areál v Nádražní ulici sice stále stojí, ale chátrá.


Veselejší pohled je na sušickém náměstí na dobře udržovaný Voprchovský dům. Původně gotická stavba z druhé poloviny 15. století je nad průčelím doplněna renesanční atikou. Dnes tu sídlí Muzeum Šumavy. Pozoruhodný je také Rozacínovský dům. I on má gotické jádro, později renesančně přestavěné a doplněné bohatě zdobeným štítem. Patřil lékárnické rodině Firbasů, ale v současné době je opuštěný. 

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...