15. července 2015 6:51 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Příběh o vzniku sušických zápalek

Sušická radnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sušická radnice | foto: Wikipedia

Sušický příběh o vzniku slavných zápalek je nejen tajemný, ale také romantický. Za vznikem škrtacích dřívek, kterými si ještě nedávno zapaloval oheň celý svět, stojí láska truhlářského tovaryše Vojtěcha Scheinosta a slečny Marie Urbancové.

Potkali se v 19. století ve Vídni u lékárníka Štěpána Römera, který se kromě jiných věcí zabýval také výrobou fosforových zápalek. Marie míchala hořlavou směs a Vojtěch hobloval dřívka. Zakoukali se do sebe, a když se vrátili do Sušice, odkud Vojtěch pocházel, zkusili zápalky vyrábět sami – technologii měli dobře odkoukanou.

Značka Matchbox odkazuje na způsob balení modelů do krabiček od zápalek, některá balení napodobují krabičky firmy SOLO Sušice.


Jejich dílna začala se zápalkami v roce 1839 a po pěti letech byl o jejich zboží takový zájem, že dílnu koupil továrník Bernard Fürth a ve městě postavil novou továrnu. Šumavské lesy dávaly dostatek dřeva a vlastní výroba fosforu zlevnila celou produkci natolik, že díky kvalitě a nízké ceně ovládla sušická továrna ještě do konce 19. století celý svět. 

Jenže žádná zápalka nehoří věčně a i ta sušická už dohořela. Zlikvidovala ji cenová konkurence z východu – v roce 2008 byla výroba zápalek kompletně přesunuta do východní Asie. Slavný tovární areál v Nádražní ulici sice stále stojí, ale chátrá.


Veselejší pohled je na sušickém náměstí na dobře udržovaný Voprchovský dům. Původně gotická stavba z druhé poloviny 15. století je nad průčelím doplněna renesanční atikou. Dnes tu sídlí Muzeum Šumavy. Pozoruhodný je také Rozacínovský dům. I on má gotické jádro, později renesančně přestavěné a doplněné bohatě zdobeným štítem. Patřil lékárnické rodině Firbasů, ale v současné době je opuštěný. 

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.Lidové noviny