Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
11. srpna 2015 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Projděte si archeoskanzen i Velkou Moravu

Archeoskanzen Modrá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeoskanzen Modrá | foto: ČTK

BRNO V Brně si budete podzemí prohledávat sami, ve vesnici Modrá na hranicích mezi Jihomoravským a Zlínským krajem už máte výsledky podzemního průzkumu přehledně zpracované. Připravil je pro vás tým odborníků vedený Luďkem Galuškou z Moravského zemského muzea v Brně a Miroslavem Vaškových ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

Pod jejich dohledem byl v Modré v roce 2004 vybudován archeologický skanzen, který se snaží na věrných maketách ve skutečném měřítku rekonstruovat život původních obyvatel Velké Moravy. 

Archeoskanzen Modrá

Archeologický skanzen má otevřeno každý den od 9 do 17 hodin. Rodinná vstupenka stojí 150 korun. Do areálu není povolen vstup se psy a návštěvníci by měli mít takové oblečení, ve kterém se mohou i trochu ušpinit.

Místo pro skanzen bylo vybráno v místech, kde v roce 1911 Jan Nevěřil odkryl základy velkomoravského kostelíka. Vedle těchto vykopávek stojí novodobá replika kostela, vybudovaná v letech 1998–2000. 

Nyní v areálu archeoskanzenu stojí replik mnohem víc. Na stavbách v reálné velikosti si můžete prohlédnout, jak vypadalo palisádové opevnění, brány, strážní věže nebo polozemnicové chaty. Zhotovení každé repliky předcházely podrobné průzkumy prováděné ve středním Pomoraví. Součástí prohlídky jsou také ukázky řemesel a ochutnávky jídel, kterými se tehdejší obyvatelé Moravy živili.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Návrat na Velkou Moravu

Po zhlédnutí naturalistického ztvárnění života původních obyvatel se můžete vydat jen o kousek dál do Uherského Hradiště, kde je v provozu obnovený a vylepšený Památník Velké Moravy. Na rozdíl od skanzenu pod širým nebem nabízí mnohem větší zapojení moderních technologií. 

Vývoj osídlení Moravy názorně předvádějí počítačové animace, k dispozici budete mít elektronického průvodce a připravena je také projekce speciálního filmu Rudolfa Chudoby. Zajímavé nejsou v památníku jen expozice, ale také samotné místo, kde stojí. 

Památník Velké Moravy

Památník je otevřený celoročně, každý den od 9 do 17 hodin. Rodinné vstupné pro dva dospělé a neomezený počet dětí činí 80 korun. V nedaleké Topolné můžete navštívit další expozici Slováckého muzea – takzvané Muzeum v přírodě s ukázkami stodol, sušíren ovoce či udíren

V 9. století, kdy západní Slované měli svůj první státní útvar, Velkou Moravu, byl hlavním mocenským centrem tohoto státu Veligrad, dnešním jazykem Velehrad. O přesnou polohu tohoto legendárního města se vedou spory, ale řada postupně zpřesňovaných indicií ukazuje právě na Uherské Hradiště a lokalitu Na Valách, kde stojí památník. 

Že v lokalitě Na Valách bylo největší pohřebiště velkomoravské éry, je známé už od dvacátých let minulého století, kdy tu byly zahájeny první archeologické průzkumy. Po druhé světové válce vybrali mladého kustoda Slováckého muzea Viléma Hrubého, aby ve vykopávkách pokračoval. V roce 1949, při standardním prohledávání další části pohřebiště, se to stalo. 

Tým vedený Vilémem Hrubým našel základové rýhy kostela s apsidou. Byl to objev s obrovským dopadem. Znamenal zdokumentování prokazatelně první architektury z doby Velké Moravy u nás. Tyto základy, pečlivě ošetřené a zrestaurované, si v památníku můžete samozřejmě prohlédnout.

Lidové noviny
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...