29. července 2015 7:49 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Proti proudu vodovodu do Zahrádky

Želivka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Želivka | foto: Wikipedia

Poslední část středočeského putování míří proti proudu, nikoliv však říčnímu, ale proti proudu vodovodních trubek. Od kohoutku v kuchyni k přehradě Švihov na Želivce, největší zásobárně pitné vody pro Prahu a okolí.

Bude to výlet do města, které bylo, a už není. Zůstal z něj pouze kostelík svatého Víta na břehu přehrady. Polovina města skončila pod hladinou, druhou pohltil les. Městečko se jmenovalo Zahrádka a zmizelo v roce 1976, když byla přehrada napuštěna.

V okolí kostela ale můžete s dětmi hledat stopy, které město v krajině zanechalo. Například u zbytků kašny u kostela, kde dříve bylo hlavní náměstí, stačí poodhrnout vrstvu mechu –a narazíte na asfalt po původní silnici.

Patrné jsou také stopy benzinové pumpy, která tu stávala. Průseky v lese za kostelem zase prozrazují, kudy vedly městské ulice. Tam, kde stávaly domy, je mladý les, o poznání nižší než velké stromy za bývalými humny. Podezřele dlouhé a rovné valy jehličí zase naznačují, kde zůstaly základy domů, které před napuštěním přehrady strhl buldozer. Silnice procházející městem končí ve vodě, a když přehradu objedete a lesem projdete na protější břeh, uvidíte, jak se zase z vody vynořuje. Příroda Zahrádku pozvolna pohlcuje, ale celou ji zatím nespolkla.  

Zahrádka

Město založil na břehu Želivky Přemysl Otakar I. v roce 1219. Roku 1969 však vláda rozhodla, že na Želivce bude postavena nová přehrada, aby Praha měla dostatek pitné vody. V té době stálo v Zahrádce 200 domů a žilo zde přes 700 obyvatel. V roce 1976 Zahrádka zanikla. V kostele sv. Víta, který jako jediný zůstal stát, se dochovaly vzácné fresky ze 14. století.

Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz