Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Ručně dělaný papír z Velkých Losin

14. Ruční papírna Velké Losiny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 14. Ruční papírna Velké Losiny | foto: www.rpvl.cz

Ve svých rukou máte konec. Právě teď, když čtete tento text. Konec papírenské technologie, kvalitní hladký papír, na kterém si fotografie drží přesné barvy i obrysy. Ve Velkých Losinách můžete poznat začátek, ruční výrobu papíru, která se od roku 1596 nezměnila.

Před cestou nemusíte vědět vůbec nic. Všechno pochopíte na místě, až si zkusíte papír vyrobit. To je standardní součást prohlídky papírny. Na síto v dřevěném rámu nejprve naberete hustou tekutou papírovinu. Výsledný list papíru bude na povrchu tak vlnkovaný, jak hrubé a husté je síto. Nerovné okraje jsou způsobeny tím, že papírovina se v rámu roztéká do stran nepravidelně.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Tmavé, jako vlas tenké čárky ve žlutém papíru jsou zbytky textilních nebo vlněných vláken, která se do papíroviny přidávají. Původně stával na říčce Desné klasický mlýn na obilí, ale v roce 1596 tu Jan ze Žerotína nechal postavit papírenskou manufakturu. Měl dobrý obchodní instinkt, po dalších více než sto let zásobovala jeho ruční dílna papírem a lepenkou široké okolí. Nástup průmyslových strojů srazil jeho byznys na čas do kolen, strojová výroba byla rychlejší a především levnější. Jenže láce není všechno.

Praktické používání ukázalo, že ruční papír má mnohem lepší filtrační vlastnosti než průmyslový, a tak se výroba ve Velkých Losinách udržela. Velká bílá patrová budova s trojpodlažním podkrovím pod šindelovou střechou stojí na začátku Velkých Losin. Budete-li přijíždět od Šumperka, uvidíte ji po své levé ruce. Na jednom místě tu je čtyřsetletá manufaktura na výrobu papíru, muzeum a firemní prodejna. Od května do září je papírna otevřena každý den od 9 do 17 hodin, v čase letních prázdnin se zavíráaž v 18 hodin. Od října do prosince je pondělí vyhrazeno pouze pro objednané skupiny a po zbytek týdne je otevřeno od 9 do 16 hodin.

Za hodinovou prohlídku zaplatí dospělí 90 korun, malé děti mají vstup zdarma. Školáci a studenti platí 65 korun stejně jako důchodci. Rodina si navíc může koupit společnou vstupenku za 240 korun. 

Domácí výroba

Ruční papír lze vyrobit i doma. Postup je stejný jako ve Velkých Losinách, chce to jen trochu improvizovat. Večer před výrobou natrhejte na drobné kousky starý papíra namočte ho do horké vody. Ráno naplňte kuchyňský mixér  do poloviny horkou vodou a přidejte hrst rozmočeného papíru. Mixujte, až vznikne kaše, a tu pak ve větším lavoru promíchejte s další horkou vodou. Čím řidší směs, tím tenčí papír bude. Na síto v rámu naberte papírovinu a rozprostřete ji po celé ploše. Voda vykape a poslední zbytky vysušíte zespodu houbičkou. List pak přeneste na arch starých novin a dalšími novinami přikryjte. Válečkem vytlačte další vodu a nakonec nechte doschnout. Rozpíjení inkoustu zamezí trocha škrobu přimíchaná do papíroviny.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!