Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
3. srpna 2015 5:17 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Televizní vysílač na Ještědu a Liberec

4. televizní vysílač a hotel Ještěd | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 4. televizní vysílač a hotel Ještěd | foto: jested

Televizní vysílač na Ještědu je nejslavnější českou stavbou moderní architektury. Nad srytým venkovním ochozem je umístěna do kruhu uspořádaná restaurace a nadní dvě patra hotelových pokojů. Ve zbývající části stavby jsou umístěny vysílače televizního i telefonního signálu.

Zatímco zbytek vysílače má hliníkový plášť, v této části je plášť laminátový, aby neoslaboval signál přístrojů. 

Však to také Hubáček v roce 1973, kdy byl vysílač dokončen, od milovníků tradic schytal. Jeho stavba, za kterou dostal od Mezinárodní unie architektů prestižní Perretovu cenu, byla v domácích anketách označována za nevkusnou a naprosto nevhodnou pro české hory. Inu, lidé ji poměřovali s původní žulovou rozhlednou s restaurací. Její architektura byla tradiční, německy bytelná, stavitel Schäfer se nepouštěl do žádných experimentů.

To Karel Hubáček se Zdeňkem Patrmanem na to šli jinak, zkusili dotvořit to, co siluetě Ještědu příroda nenadělila. Vrcholek kopce protáhli pomocí věže vysílače až do té nejužší aerodynamické špičky. K původní nadmořské výšce 1011 metrů tak přibylo dalších 93 metrů futuristického hyperboloidu.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Hubáčkův tým se ale nesoustředil jen na samotnou architekturu. Jednotnému stylu vysíla če byly podřízeny i takové drobnosti jako kuchyňské nádobí. Výtvarník Karel Wünsch nepřemýšlel jenom nadtím, jak dát sklenic ím podobný tvar, jaký má vysílač, ale řešil i maximální funkčnost. Sklenice se musely dát skládat do sebe, protože v kuchyni byl omezený úložný prostor. A zároveň musely být navrženy tak, aby se při mytí v myčce nedotýkaly jejich okraje, protože hrany by pak byly otlučené.

Na další výlet do centra Liberce vás sveze historická kabinková lanovka z roku 1933, zrenovovaná v roce 1975. Na 400 výškových metrech sestoupíte z hor přímo do města,kde na vás čeká důkaz, jak si příroda může s člověkem rozumět i v husté zástavbě. Dvacáté století odstartoval v Liberci v roce 1901 věhlasný v ídeňský architekt a urbanista Camillo Sitte, který vypracoval velkorysý územní plán,díky němuž je Liberec dodnes považován za jedno z nejpříjemnějších měst k bydlení.

Lidové noviny
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...