Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Televizní vysílač na Ještědu a Liberec

Televizní vysílač a hotel Ještěd (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televizní vysílač a hotel Ještěd (ilustrační foto). | foto: jested

Televizní vysílač na Ještědu je nejslavnější českou stavbou moderní architektury. Nad srytým venkovním ochozem je umístěna do kruhu uspořádaná restaurace a nadní dvě patra hotelových pokojů. Ve zbývající části stavby jsou umístěny vysílače televizního i telefonního signálu.

Zatímco zbytek vysílače má hliníkový plášť, v této části je plášť laminátový, aby neoslaboval signál přístrojů. 

Však to také Hubáček v roce 1973, kdy byl vysílač dokončen, od milovníků tradic schytal. Jeho stavba, za kterou dostal od Mezinárodní unie architektů prestižní Perretovu cenu, byla v domácích anketách označována za nevkusnou a naprosto nevhodnou pro české hory. Inu, lidé ji poměřovali s původní žulovou rozhlednou s restaurací. Její architektura byla tradiční, německy bytelná, stavitel Schäfer se nepouštěl do žádných experimentů.

To Karel Hubáček se Zdeňkem Patrmanem na to šli jinak, zkusili dotvořit to, co siluetě Ještědu příroda nenadělila. Vrcholek kopce protáhli pomocí věže vysílače až do té nejužší aerodynamické špičky. K původní nadmořské výšce 1011 metrů tak přibylo dalších 93 metrů futuristického hyperboloidu.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Hubáčkův tým se ale nesoustředil jen na samotnou architekturu. Jednotnému stylu vysíla če byly podřízeny i takové drobnosti jako kuchyňské nádobí. Výtvarník Karel Wünsch nepřemýšlel jenom nadtím, jak dát sklenic ím podobný tvar, jaký má vysílač, ale řešil i maximální funkčnost. Sklenice se musely dát skládat do sebe, protože v kuchyni byl omezený úložný prostor. A zároveň musely být navrženy tak, aby se při mytí v myčce nedotýkaly jejich okraje, protože hrany by pak byly otlučené.

Na další výlet do centra Liberce vás sveze historická kabinková lanovka z roku 1933, zrenovovaná v roce 1975. Na 400 výškových metrech sestoupíte z hor přímo do města,kde na vás čeká důkaz, jak si příroda může s člověkem rozumět i v husté zástavbě. Dvacáté století odstartoval v Liberci v roce 1901 věhlasný v ídeňský architekt a urbanista Camillo Sitte, který vypracoval velkorysý územní plán,díky němuž je Liberec dodnes považován za jedno z nejpříjemnějších měst k bydlení.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...