9. července 2015 6:41 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Vítkovice, uhlí a industriální město

V květnu byl slavnostně otevřen starý plynojem, který je uvnitř přestavěn na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V květnu byl slavnostně otevřen starý plynojem, který je uvnitř přestavěn na... | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Zásahů těžkých strojů a lidské ruky bude při putování Moravskoslezským krajem postupně ubývat, ale krásy kolem sebe uvidíte pořád stejně. To neznamená, že v nedotčené přírodě jí bude málo. Je to dobrá zpráva pro začátek cesty. I tam, kde člověk přetvořil krajinu podle svých potřeb, můžete nalézt poetiku, dobrodružství a romantiku.

Není pravda, že kde se v Ostravě rubalo uhlí, zmizela příroda. Až budete ve Slezské Ostravě stát u bývalého dolu Terezie, najdete tu zeleně dost. V okapech rozpadajících se domů se uchytily břízy a daří se jim tu. 

Stejně tak černému bezu. Ale to vás zajímat nebude. Od roku 1842 tu kvete jiná krása. Dvě šikmá ramena těžebních věží, která se potkávají nad starou těžní jámou, vytvářejí proti obloze ornamenty připomínající spleť větví trnkových keřů. 

Tři navazující celky v Dolní oblasti Vítkovice: černouhelné doly, koksovny a vysokopecní provoz
Shluk dopravních značek pro vlaky, které areálem projížděly

Příhradové nosníky, které tvoří jejich základ, rozkládají přenášenou sílu do jednotlivých vzpěr podobně, jako si ji v přírodě předávají vlákna upředených pavučin. K těžním věžím nevede žádná značená cesta, najdete je ale snadno. Z centra Ostravy přejedete most přes Ostravici, širokou serpentinou obkroužíte fotbalový stadion na Bazalech a na vrcholku kopce, kde se zlevapřipojí ulice Hladnovská, je uvidíte. 

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Přístup k věžím vede skrz chátrající vrátnici a areál, kde se některé domy rozpadají a v jiných jsou v provozu různé dílny. Věže i s přilehlou strojovnou z režného zdiva jsou chráněnou technickou památkou. Poslední uhlí se tu vyrubalo v roce 1992. 

Industriální Ostava

Na pozůstatky hornictví narazíte v Ostravě všude. Jen několik desítek metrů od městského centra je dochovaná velká těžební věž dolu Jindřich. Podrobné informace se spoustou ukázek získáte v největším českém hornickém muzeu v Ostravě-Petřkovicích. Otevřeno je každý den a jeho expozice je umístěna přímo ve štolách skutečného dolu Anselm. 

Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!