8. srpna 2015 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Zchlaďte se v Bozkovských jeskyních a na expozici o lyžování

Bozkovské dolomitové jeskyně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bozkovské dolomitové jeskyně. | foto: YouTubeReprofoto

Nenápadné město Vysoké nad Jizerou umělo zkraje století obsadit stránky novin od začátku až do konce. Na titulní strany, píšící o politice, mířil zdejší rodák a první český ministerský předseda Karel Kramář a poslední sportovní stránky psaly o úspěších zdejších průkopníků lyžování.

Nejviditelnější památkou na předsedu vlády je ve Vysokém secesní hotel Větrov, stojící v parku nedaleko městského centra. Postaven byl právě na popud Karla Kramáře, který do něj rád z Prahy jezdil na letní byt. Karel Kramář se narodil 27. prosince 1860 v rodině stavitele Petra Kramáře. 

Když mu bylo 32 let, chtěl mu otec pomoci v rozjezdu podnikatelské kariéry, a v Libštátě proto koupil část tkalcovny a nechal ji přepsat na syna. O šest let později již patřila Karlu Kramářovi tkalcovna celá, i když on sám její provoz neří- dil, to za něj obstarávali jiní. 

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas© freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Zatímco všechny tyto údaje jsou jasně doložitelné, příběhu o vzniku městského znaku věřit nemusíme. Ale je hezký. V lesích u Rokytnice prý pálil v milířích dřevěné uhlí vysocký měšťan a kostelník Havlas Pavlata. Při práci narazil na medvěda, kterého se mu podařilo ochočit. Vycvičené zvíře odvedl na panovnický dvůr do Prahy a tento výjev se v 16. století dostal do znaku města. 

Expozice o lyžování

Při procházce městem určitě zajděte do zdejšího Vlastivědného muzea, proslaveného hned třemi expozicemi. První atrakcí je zdejší vyřezávaný mechanický betlém a také Nyčův ručně malovaný betlém z Nigrinova domu, malovaný pravděpodobně kolem roku 1870. 

Další hojně navštěvovanou částí muzea jsou vitríny dokumentující historii lyžařství. Kromě prvních modelů lyží si můžete prohlédnout trofeje zdejších lyžařů z domácích i zahraničních závodů. A do třetice určitě nevynechejte část vyhrazenou zdejšímu divadelnímu spolku Krakonoš. Založen byl v roce 1786 a je nejstarším nepřetržit tě fungujícím ochotnickým divadlem u nás. 

Bozkovské jeskyně

Kde najdete Bozkovské jeskyně?

Bozkovské dolomitové jeskyně se nachází v Libereckém kraji, na Semilsku, v obci Bozkov – na jejím severním okraji. Nejbližšími městy v okolí jsou Semily (6 km, okresní město), Železný Brod a Vysoké nad Jizerou.

Zdroj: bozkovske-jeskyne.cz

Na polovině cesty z Vysokého nad Jizerou do Semil se nacházejí Bozkovské dolomitové jeskyně s křemennými římsami, krápníky a jezírky s modrozelenou vodou. Prohlídková trasa měří 350 metrů avpodzemí strávíte tři čtvrtě hodiny. Průměrná teplota uvnitř jeskyně se pohybuje kolem sedmi stupňů nad nulou.

Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz