Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Zchlaďte se v Bozkovských jeskyních a na expozici o lyžování

Bozkovské dolomitové jeskyně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bozkovské dolomitové jeskyně. | foto: YouTubeReprofoto

Nenápadné město Vysoké nad Jizerou umělo zkraje století obsadit stránky novin od začátku až do konce. Na titulní strany, píšící o politice, mířil zdejší rodák a první český ministerský předseda Karel Kramář a poslední sportovní stránky psaly o úspěších zdejších průkopníků lyžování.

Nejviditelnější památkou na předsedu vlády je ve Vysokém secesní hotel Větrov, stojící v parku nedaleko městského centra. Postaven byl právě na popud Karla Kramáře, který do něj rád z Prahy jezdil na letní byt. Karel Kramář se narodil 27. prosince 1860 v rodině stavitele Petra Kramáře. 

Když mu bylo 32 let, chtěl mu otec pomoci v rozjezdu podnikatelské kariéry, a v Libštátě proto koupil část tkalcovny a nechal ji přepsat na syna. O šest let později již patřila Karlu Kramářovi tkalcovna celá, i když on sám její provoz neří- dil, to za něj obstarávali jiní. 

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Zatímco všechny tyto údaje jsou jasně doložitelné, příběhu o vzniku městského znaku věřit nemusíme. Ale je hezký. V lesích u Rokytnice prý pálil v milířích dřevěné uhlí vysocký měšťan a kostelník Havlas Pavlata. Při práci narazil na medvěda, kterého se mu podařilo ochočit. Vycvičené zvíře odvedl na panovnický dvůr do Prahy a tento výjev se v 16. století dostal do znaku města. 

Expozice o lyžování

Při procházce městem určitě zajděte do zdejšího Vlastivědného muzea, proslaveného hned třemi expozicemi. První atrakcí je zdejší vyřezávaný mechanický betlém a také Nyčův ručně malovaný betlém z Nigrinova domu, malovaný pravděpodobně kolem roku 1870. 

Další hojně navštěvovanou částí muzea jsou vitríny dokumentující historii lyžařství. Kromě prvních modelů lyží si můžete prohlédnout trofeje zdejších lyžařů z domácích i zahraničních závodů. A do třetice určitě nevynechejte část vyhrazenou zdejšímu divadelnímu spolku Krakonoš. Založen byl v roce 1786 a je nejstarším nepřetržit tě fungujícím ochotnickým divadlem u nás. 

Bozkovské jeskyně

Kde najdete Bozkovské jeskyně?

Bozkovské dolomitové jeskyně se nachází v Libereckém kraji, na Semilsku, v obci Bozkov – na jejím severním okraji. Nejbližšími městy v okolí jsou Semily (6 km, okresní město), Železný Brod a Vysoké nad Jizerou.

Zdroj: bozkovske-jeskyne.cz

Na polovině cesty z Vysokého nad Jizerou do Semil se nacházejí Bozkovské dolomitové jeskyně s křemennými římsami, krápníky a jezírky s modrozelenou vodou. Prohlídková trasa měří 350 metrů avpodzemí strávíte tři čtvrtě hodiny. Průměrná teplota uvnitř jeskyně se pohybuje kolem sedmi stupňů nad nulou.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...