Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Zlatá řeka Sázava a zlatonosné štoly

Řeka Sázava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řeka Sázava | foto: Profimedia

Vlak jede z nádraží v Praze-Braníku vpřed k Davli a Kamennému Přívozu, ale vám hodinky začnou couvat, nejméně o půlstoletí zpátky, kdy měl pracovní týden ještě šest dní. Na výlety za město zbývala pouze neděle a tento výlet v čase vás do těch dob vrátí.

Odjezd z branického nádraží je v 8.51a o necelou hodinu později vlak zastaví v kamenném Přívozu. Odtud vás čeká přibližně dvanáctikilometrová pěší cesta po proudu Sázavy do Pikovic. Po celou dobu se jde po turistické červené a kromě úvodních 2,5 kilometru od nádraží do Hostěradic, které vedou po silnici, budete mít kolem sebe jen les, louky a především trampské osady. Jejich zakladatelé říkali před druhou světovou válkou Sázavě Zlatá řeka a měli pro to hned dva důvody. 

Zlatonosné štoly

Ve strži Kocour se také nacházejí vstupy do štol, v nichž se dříve dobývalo zlato. Ve štole svatého Josefa je zpřístupněno 200 metrů důlních chodeb už ze 13. a 14. století, odkud se dodávalo zlato do královské mincovny v Jílovém.

Jednak to znělo hodně romanticky a zadruhé to byla pravda, protože u Sázavy se skutečně zlato rýžovalo. Osad tu byla založena celá řada, ty nejznámější jsou Rychlá řeka, Goward, Kadjak, Ajax, Toronto nebo Údolí ticha. 

V první polovině cesty mezi Hostěradicemi a Rakousy vás v teplém počasí čeká, samozřejmě při troše fantazie, na polních cestách atmosféra vyprahlé prérie Divokého západu. Voda je tady nahoře vzácná, studánky jsou až dole u řeky. 

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Ani v hospodě na kraji Rakous neteče pitná voda, cedulka na toaletách to říká jasně. Na druhou polovinu výletu se ale cesta zanoří do příjemného lesního stínu a pod Medníkem je na levém břehu Sázavy několik šikovných míst na koupání. Ještě před ním si ale můžete sevřený sázavský kaňon prohlédnout z Raisovy vyhlídky nedaleko rozcestí Pod Třebsínem. Z pikovické železniční zastávky, která se oficiálně jmenuje Petrov u Prahy, vás pak podvečerní vlak odveze zpátky do Prahy. A do 21. století.

Tipy na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...