Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

NOMÁDI: Pět moderních inspirativních nomádů přijíždí do Prahy

Na cestě přes Jižní Ameriku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na cestě přes Jižní Ameriku | foto: Dominika Gawliczkova

O víkendu 25.- 26. listopadu přivítá Clarion Congress Hotel Prague 70 cestovatelů, dobrodruhů, fotografů a dalších zajímavých osobností, kteří návštěvníky největšího cestovatelského festivalu v Česku, Festivalu Kolem světa, seznámí se svými expedicemi, zážitky z cest a exotickými kulturami z celého světa.

Mezi osobnostmi, které se na festivalu představí, nebudou chybět ani inspirativní cestovatelé nomádi.

Kdo je moderní nomád? Často cestovatel-samotář, který ovšem na sociálních sítích má stovky i tisíce sledovatelů, člověk, který není závislý na konkrétním čase ani daném itineráři cesty. Nemá daný plán a samotná cesta je pro něj cílem, přičemž čas je to poslední, co na své cestě řeší. Důležitější pro většinu z nich je sledovanost jejich kanálu, počet lajků u jejich postů, a také co největší exotika a klid na práci v případě digitálních nomádů.

Přesný program festivalu ZDE

Ladislav Zibura není nomád v pravém slova smyslu, respektive nomádem se stává jen vždy na pár měsíců v roce, kdy jako obyčejný poutník se vydává sám pěšky napříč vybranými destinacemi. Bez konkrétního cíle a jakýchkoliv představ získává zkušenosti nejen z cesty ale především z jednání místních lidí, se kterými tráví nejvíce času. O konfrontaci dvou kultur, o tom jak je těžké být poutníkem a přesto udržovat neustálý kontakt se světem pomocí sociálních sítí, a kdy už prostě nejde jít dál pěšky, povypráví v rámci své stand up show, Ladislav Zibura.

Dominika Gawliczková necestuje tak úplně sama, jejím neoddělitelným parťákem na cesty je její motorka, se kterou už podnikla svoji sólo cestu jak na východ tak na západ. Poslední expedice vedla napříč Jižní Amerikou, o které také na festivalu bude vyprávět. Jaké to je, když se mladá nomádka vydá napříč celým kontinentem, přes hory i džungle sama jen na své motorce? To co ji spojuje s ostatními nomády je opět ČAS, čas který nezdržuje a nežene, čas který plyne a nesvazuje. Nomádi žijí vesměs teď a tady a proto ji původně 4 měsíční cesta skončila nakonec až po devíti měsících.

Matěj Balga vyrazil na kole za svojí přítelkyní, ale záhy se z původně několika měsíční cesty stala cesta kolem světa trvající 4 roky. Jednoho dne ze svého rodného města odjel na východ a o 4 roky později se tam vrátil ze západu. Stejné kolo, stejný rozcuch na hlavě, ale ti lidé co ho vítali, se za tu dobu změnili, někdo dokončil školu, někdo se oženil či založil rodinu. Matěj se ale také změnil, ty čtyři roky zážitků, ta nezapomenutelná cesta mu přinesla vnitřní obohacení z množství setkání a dobrodružství, na které už nikdy nezapomene a rád se s vámi o ně na festivalu podělí.

Kateřina Krejčová (Španělsko)
Španělsko

Kateřina Krejčová ušla 1800km napříč Pyrenejemi a Španělskem. Katka předtím nikdy necestovala sama, ani po Česku. Nikdy se nevydala na tak dlouhý trek. Nikdy nenesla na zádech 20 kilový batoh. Ještě nikdy nespala v noci venku sama…nomádství vybízí ke změnám, k vlastnímu přemáhání pohodlí a vybízí k otevření mysli, aby čerpala zážitky s cestou spojené.

Martin Mikeš již pátým rokem žije v Kamerunu, kde se snaží sám jediný běloch mezi místními zachránit horský mlžný les, který je nejdůležitější zásobárnou vody a na živiny bohaté půdy i domovem stovkám endemických druhů organismů. Martin se snaží zajistit lepší vzdělání místních a obnovit původní lesní biotop. V této činnosti je opět nomádem, je sám mezi lidmi zcela odlišné kultury, ale přesto zůstává, aby pokračoval v tom, pro co se rozhodl.

Na cestě přes Jižní Ameriku

To je další věc, která je všem nomádům společná, dělají a často i dotáhnou do konce nápady, které většina společnosti odsoudí k nezdaru nebo je označí za něco, co prostě nejde splnit. Jenže ono jde skoro všechno, když jste nomád tělem i duší.

Nevěříte? Přijďte si pro inspiraci na festival Kolem světa, kde můžete načerpat tipy a rady na všechny cesty, třeba i ty nomádí.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...