Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

5 nejlepších malajských pokrmů. Co musíte ochutnat?

Satay aneb grilované maso na špejli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Satay aneb grilované maso na špejli | foto:  Langkawi Development Authority

Malajsie je rájem pro milovníky asijského jídla. Chutě a vůně jihovýchodní Asie jsou tu soustředěny na jednom místě. Pojďte se nechat nalákat na pět vyhlášených dobrot - sladké palačinky, národní jídlo nasi lemak nebo chléb roti jala.

Lokální kuchyně je ovlivněna čínskou, thajskou, indonéskou a indickou kuchyní. Někdy může být docela složité definovat, který pokrm vlastně pochází z Malajsie. Země je navíc etnicky velmi pestrá, takže variace v různých jídlech existují i napříč regiony.

Základ malajsijské kuchyně samozřejmě tvoří jako u většiny asijských národů rýže (nasi) a nudle (mee). Malajci v kuchyni často a rádi používají koření, v oblibě mají zejména kari a chili. Málokterý pokrm se obejde bez pálivé omáčky. Možnosti malajské kuchyně jsou téměř neomezené. Vyplatí se zkoušet pořád něco nového. Téměř vždy se bude jednat o jedinečný gastronomický zážitek.

Sladká palačinka Apom Balik

Nemůžete s klidným srdcem tvrdit, že jste vyzkoušeli malajské jídlo, dokud jste nedopřáli vašim chuťovým buňkám pohlazení v podobě této sladké pochoutky. Palačinka naplněná cukrem, oříšky a kukuřicí patří ke stálicím malajského jídelníčku. Není třeba čekat s podáváním až po hlavním chodu, Malajci si ji rádi dají i ke svačině kdykoli během dne.

Apom Balik

Apom Balik objevíte na kterémkoli z pouličních trhů s jídlem. Pokrm jsem viděla ve dvou různých velikostech, přičemž mi více zachutnala větší varianta. Je méně křupavá.

Národní jídlo Nasi Lemak

Další gurmánskou povinností je Nasi Lemak, neoficiální národní jídlo Malajsie. V podstatě se jedná o rýži uvařenou v kokosovém mléce. Chuť samotného jídla určují především přílohy. Jejich kombinace závisí na tom, kde v Malajsii se nacházíte, podává se s vařeným vejcem, arašídy, zeleninou, masem na kari nebo mořskými plody. Obvykle nechybí ani pekelně pálivá omáčka sambal.

Nasi lemak

Ledový Ais Kachang

Dezerty z krájeného ledu (shaved ice) jsou díky horkému podnebí velmi populární. Dříve bylo zvykem led krájet ručně, dnes už příprava probíhá pomocí sofistikovaného přístroje. Objednejte si Ais Kachang, a naservírují vám ledovou horu, která bude hrát všemi barvami. Pod nánosem pestrobarevných sirupů čeká velmi různorodá směs. Kutáním v ledu objevíte červené fazole, kukuřice, kondenzované mléko, želé a kdoví co ještě.

Klasická fried rice
Pouliční prodavač připravuje Roti Jala

Jedná se o pokrm indických muslimů, a kromě Malajsie ho můžete ochutnat třeba v Singapuru. Z vlastní zkušenosti doporučuji objednat si verzi s mangovou zmrzlinou. Jedna porce vystačí pro dva.

Satay - maso na špejli

Přestože je často považován za pokrm z Thajska, satay pravděpodobně pochází s indonéského ostrova Jáva, kde je dokonce platí za národní pokrm. At už je původ jakýkoli, pojďme se shodnout na tom, že maso napíchané na špejli a ugrilované na ohni, je prostě velmi chutné. Malajsie má svoje vlastní variace grilovaných špízů, a to s použitím kuřecího, hovězího nebo vepřového masa (poslední varianta se samozřejmě vyskytuje v nemuslimských restauracích). Omáčky se často liší z regionu na region. Často se používá sladká, ale pálivá arašídová omáčka.

Roti jala

Chléb Roti Jala

Roti jala, nazývaný též síťový chléb (net bread), dostal svůj název podle tvaru. Jeho příprava rozhodně stojí za zhlédnutí: roti jala totiž vzniká splétáním tenkých provázků chleba na obří smažící pánvi. Místí kuchaři ho zvládnou vyrobit do minuty. Musí se pořádně ohánět! Výsledný produkt pak zbývá poskládat, tak trochu jako francouzskou palačinku. Dejte si ji třeba s kuřecím kari. Roti jala se podává celoročně, největší oblibě se však těší v době ramadánu.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...