Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

7 nejkrásnějších pouští na světě, které musíte vidět

Atacama, Chile | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Atacama, Chile | foto: Hedvábná stezka

Zvláštní atmosféra bázně, respektu a jedinečnosti vyvstává v srdci každého, kdo se někdy ocitne na vršku zlaté písečné duny. Spalující vedro, příjemný pocit na chodidlech a tíživé ticho. To je poušť.

Sahara: když jste ještě v poušti nebyli

Největší poušť na světě se rozkládá na území hned deseti severoafrických států - Libye, Egypta, Alžírska, Maroka, Tuniska, Mauretánie, Čadu, Mali, Nigeru a Súdánu. Chcete-li ji vidět na vlastní oči, nejsnadněji toho asi dosáhnete v Maroku, Egyptě nebo Tunisko. Dostupnost marockých dun Erg Chebbi přitahuje sice spousty turistů, ale i tak má pořád svou specifickou atmosféru. Pokud ale toužíte po větší autentičnosti a klidu, možná zvolte spíše duny u městečka marockého Mhamid, kde si rovněž snadno zaplatíte delší výlet do písku. Vzhledem k tomu, že Maroko je ale oblíbená "pouštní destinace" připravte se taky na množství drobných podvodníků. Kvalita výletů je tak velmi rozlišná a je dobré dát na doporučení lidí, kteří zde už byli. Lákavá je i jižní oblast Tuniska. Záleží jen na vás, ve které zemi tuhle vyprahlou krásku spatříte.

-

Jordánská Wadi Rum: ráj pro horolezce

Jedním z nejzajímavějších míst vůbec je jordánská poušť Wádí Rum, tedy Měsíční údolí, kam se z Ammánu snadno dostanete taxíkem za tři a půl hodiny. Kromě milovníku jedinečných přírodních lokalit sem míří i skalní lezci, kteří tady najdou několik sportovně zajištěných cest, ale hlavně mnoho úžasných tradičních cest, ve kterých většinou nepotkáte hák ani na štandu. Doporučení hodný je lezecký průvodce od Tonyho Howarda. Ale nebojte se, místní krajinu si rozhodně užijí nejen vyznavači lezení.

Ománská Wahiba: luxusní kempy v písku

Zlatavé duny vyprahlého Ománu jsou v poslední době velkým lákadlem pro cestovatele. Brázdí je v džípech, na velbloudech a čtyřkolkách i pěšky. Ujít si nenechte zejména hvězdnou noční oblohu, která je opravdovým rájem pro fotografy. Připravte se ale na to, že pouštní kempy jsou zde poměrně luxusní záležitostí a hodí se zejména pro cestovatele vyhledávající zážitky finančně náročnější.

Typický obyvatel pouště

Typický obyvatel pouště

Atacama: města duchů na planině

Nejsušší poušť na světě se dokonce v posledních letech pyšní tím, že se na ní jezdí pověstný závod Rallye Dakar, který se sem přesunul z Afriky. Atacama se táhne okolo Pacifiku, zabírá většinu severní Chile a dosahuje až k úpatí severních Kordiller, kde občas vystoupá až do 5000 m n. m. Běžného turistu vyprahlá krajina naláká zejména na Humberstone či Santa Lauru, tzv. města duchů, kde se od roku 1872 těžil chilský ledek. Ve třicátých letech 20. století ale těžba skončila a rozvíjející se města zůstala zcela opuštěná. Ideálním dopravním prostředkem po krajině je jednoznačně automobil, půjčte si jej v městě Iquique a podívejte se nejen do opuštěných měst, ale i do okolí městečka San Pedro de Atacama.

Taklamakan: poušť, kde sněží

Čínská poušť Taklamakan pokrývá neuvěřitelných 327 000 km². Patří mezi jedny z nejvýjimečnějších pouští, protože se na ní v roce 2008 objevila neuvěřitelná sněhová pokrývka, jelikož zde teploty dosáhly rekordních mínus 32 stupňů. Do této poušti se vydejte, jestli chcete vidět jedny z největších písečných dun vůbec, dosahují totiž výšky až tři sta metrů.

Výlet na velbloudech, Maroko

Výlet na velbloudech, Maroko

Namib: sloni na suchu

Další africká poušť, Namib, je jedinou pouští, v níž žijí zvláštní pouštní sloni. Navíc bývá také často považována za nejstarší na světě, děsivé suchu zde panuje nejméně osmdesát milionů let.

Rudá Simpsonova poušť

Nezvykle rudým pískem je proslulá australská poušť. Patří ji také jedno pouštní prvenství - najdete zde nejdelší paralelní duny světě. Měří od tří do třiceti metrů, nejznámější je ale dokonce čtyřicetimetrová duna Nappanerica.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...