5. května 2009 13:51 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Aby se z dovolené nestala noční můra

Lékárnička (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékárnička (ilustrační foto). | foto: SandozReprofoto

PRAHA Léto se blíží a s ním i doba dovolených, zájezdů a cestování. Většina lidí na zážitky z cest vzpomíná po celý rok. Aby se dovolená vydařila, je však potřeba se na ni připravit. Mezi nezbytnosti, které byste neměli nechat doma, patří i cestovní lékárnička. Co v ní nesmí chybět?

Nechcete-li strávit dovolenou ve stínu a hojit si pálící pokožku, myslete na výběr vhodného opalovacího prostředku, který vyhovuje vašemu fototypu. Nezáleží na tom, zda zvolíte krém, sprej nebo olej, podstatné je číslo, které udává míru ochranného faktoru. Nevíte-li, jaký stupeň ochrany zvolit, poraďte se s kožním lékařem nebo v lékárně.

Přibalte také tyčinku na rty s ochranným SPF faktorem, sluneční brýle, klobouk nebo kšiltovku jako ochranu před úžehem a přípravek s obsahem panthenolu na zklidnění opálené pokožky, případně na léčbu lehkého spálení.

Na slunce se připravte už doma
Připravit svou pokožku na vyšší příděl slunečních paprsků navíc můžete již doma. Měsíc před odjezdem na dovolenou zvyšte svůj denní příjem betakarotenu. Ten pomůže pokožce namáhané sluněním a zabrání, aby se opálení rychle sloupalo. Najít ho můžete v mrkvi, karotce, meruňkách, broskvích, hrášku nebo špenátu. Dostupný je i ve formě potravinových doplňků.

Dovolená - ilustrační foto.

Aby se už cesta nestala noční můrou
Žaludeční problémy vás mohou potkat hned na cestě do vaší prázdninové destinace. Kinetóza, neboli nemoc z pohybu, vás může postihnout v autě, autobuse, v letadle i na lodi nebo výletním člunu. Projevuje se nevolností, zvracením, bolestí hlavy a studeným potem. Na tuto nemoc jsou náchylnější děti. Pro jistotu proto do cestovní lékárničky přibalte tabletky nebo žvýkačky, které kinetózu přemohou.

Jak nestrávit dovolenou na záchodě
Problémy se zažíváním mohou být způsobeny také stresem spojeným s cestováním a zejména volbou jídla, na které náš žaludek není zvyklý. Vezměte si s sebou také osvědčený prostředek na pálení žáhy a na bolení břicha. Zažívání můžete také na dovolenou připravit užíváním probiotik a prebiotik.

Toaletní papír

Probiotika jsou živé bakterie, které obnovují rovnováhu střevní mikroflóry. Nejčastěji se můžeme setkat s různými druhy mléčných bakterií, jako jsou laktobacily a bifidobakterie. Najdeme je zejména v zakysaných mléčných výrobcích a kvašené zelenině. Prebiotika jsou nestravitelné části potravy nebo potravinových doplňků, které zajišťují prostředí pro bakterie získané z probiotik a podporují jejich činnost ve střevě. Najdeme je v chřestu, pórku, cibuli, česneku nebo artyčoku.

 1. Mezi nepříjemnosti, které vás na dovolené můžou potrápit, patří střevní potíže. Nezapomeňte si proto vzít tubu živočišného uhlí, které má schopnost absorbovat toxické látky ve vašich střevech, a některý z volně prodejných léků na zastavení střevní pohyblivosti. Nezapomínejte také doplňovat ztracené tekutiny, v horku je riziko dehydratace několikanásobně vyšší.

  Překvapit může i alergie
  Na dovolené vás může potkat i alergická reakce, ať už na sluneční paprsky, pyl, nezvyklou potravinu či bodnutí hmyzem. I když o žádné alergii, na kterou byste trpěli, nevíte, přesto si pro jistotu přibalte platíčko léků, které vás v případě potřeby zbaví otoků, alergické rýmy a dalších klasických projevů.

  Alergie

  Před komáry i jiným hmyzem, který může v některých zemích také přenášet nemoci, se chraňte repelentem. Pro případ, že vás hmyz přece jen poštípe, si zabalte chladivý gel.

  Nachladit se lze i v létě
  Léky proti bolesti, které zároveň zvládnou potlačit také teplotu, nechybí snad v žádné lékárničce, přibalte je proto i do té cestovní. Bolest zubů, zad, hlavy či menstruační bolesti jsou zážitkem, který si obzvlášť na dovolené jistě rádi odpustíte. V lékárně se proto ptejte po lécích s účinnou látkou paracetamol nebo ibuprofen.

  Máte-li v úmyslu podnikat výlety či túry nebo aktivně sportovat, nezapomeňte také na gely a masti, které zvládnou bolest unavených či natažených svalů.

  Nachlazení

Přestože nachlazení si většina lidí spojuje především se zimním obdobím, ani v létě není ničím ojedinělým. Bolesti v krku, rýma, kašel a teplota jsou na dovolené obzvlášť nepříjemné. Vedle léku na snížení teploty se proto hodí zabalit i pastilky na bolení v krku, lék na kašel a kapky či nosní sprej proti rýmě.

Pozor na úraz
Jedete-li na dovolenou s dětmi, je dobré být připraven na drobné oděrky či rozbitá kolena. Úrazy se však nevyhýbají ani dospělým – zakopnutí, přisáté klíště nebo odřenina z bazénu může potkat každého. Proto je dobré mít s sebou preventivně balíček náplastí různých velikostí, které oceníte i při otlačeninách či puchýřích. Vezměte si také desinfekční sprej, hojivou mastičku na rány, malé nůžky, pinzetu a případně teploměr.

Zkontrolujte si také výši limitu, do kterého hradí lékařské výlohy pojišťovna, u které jste se před cestou pojistili. Pokud vyrážíte za sportem, je vhodné se pro danou aktivitu připojistit. Výdaje za lékařskou péči v zahraničí jsou velmi vysoké a nedostatečná pojistka by mohla vaši dovolenou proměnit v noční můru.


Antibiotika

Povezete-li lékárničku na dovolenou zbytečně, můžete se radovat. V případě, že takové štěstí mít nebudete, jistojistě oceníte, že jste se vybavili již doma a máte o starost méně.


Svoje léky nemusíte v cizině sehnat
Samozřejmostí by mělo být, že si sbalíte dostatečné množství léků, které užíváte každodenně. V cizí zemi můžete mít problémy se sháněním svého léku, který se na tamní trh nemusí vůbec dovážet.
Další komplikace může nastat v případě, že je prodej léku vázán na lékařský předpis. Pro jistotu si vezměte léky i do rezervy, může se stát, že se z nějakých důvodů váš odlet zdrží či odloží.
valLucie Vadlejchová

Najdete na Lidovky.cz