Sobota 28. listopadu 2020svátek má René -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Adventní sobota na Hradě. Hodinová fronta znechutila turisty i Pražany

Dlouhá fronta před vstupem na Pražský hrad na Hradčanském náměstí během... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dlouhá fronta před vstupem na Pražský hrad na Hradčanském náměstí během... | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

PRAHA Paní středního věku stála u tabule, která upozorňuje na kontroly u vstupu na Pražský hrad, a znechuceně vrtěla hlavou. Ne proto, že bylo krásné slunečné odpoledne o druhém adventním víkendu. Ale proto, že od stanoviště, kde policisté důkladně každého prohlíželi, se v sobotu vinula dlouhá fronta čekajících. Kdo chtěl na Pražská hrad, musel si počkat. I hodinu.

O adventu míří na Pražský hrad turisté i Pražané. Chtějí se třeba jen projít po Hradě, podívat se na vánoční stromeček či si prohlédnout trh za katedrálou svatého Víta, který slavnostně otevřela první dáma Ivana Zemanová.

Jenže v sobotu návštěvníkům ztuhl úsměv a nezpůsobil to mráz slunečného odpoledne. Přes Hradčanské náměstí se vinul dlouhý had čekajících lidí. Způsobily to kontroly, které nechal zavést prezident Miloš Zeman.

Dlouhá fronta před vstupem na Pražský hrad na Hradčanském náměstí.

Dlouhá fronta před vstupem na Pražský hrad na Hradčanském náměstí.

Policisté při vstupu do Pražského hradu kontrolovali o adventní sobotě obsah...

Policisté při vstupu do Pražského hradu kontrolovali o adventní sobotě obsah tašek a batohů.

„Čekáme tady hodinu,“ krčili rameny indičtí turisté. Ke stanovišti policistů, kteří každého kontrolovali, jim zbývalo ještě asi 30 metrů. Ti méně šťastní lidé, kteří se chtějí podívat na sídlo českých králů, se zatím řadili na konec fronty, řada z nich ovšem návštěvu Pražského hradu raději vzdala. U brány zaháněli zvědavce policista a hradní stráž. „Zkuste to u Černé věže, tam je fronta menší,“ radil policista.

Jenže dostat se z Hradčanského náměstí, což je pro mnoho lidí hlavní přístupový bod do Pražského hradu, k Černé věži na opačné straně areálu, znamená pochůzku z kopce a znovu do kopce v délce skoro 1,5 kilometru (nebo případně ještě delší obkliku z druhé strany, jejíž část se svezete tramvají).

Žádné zbraně a výbušniny. Policisté prohledávali každého návštěvníka Pražského...

Žádné zbraně a výbušniny. Policisté prohledávali každého návštěvníka Pražského hradu i vstupu u Černé věže. Na Starých zámeckých schodech se o adventním víkendu tvořila fronta.

Žádné zbraně a výbušniny. Policisté prohledávají každého návštěvníka Pražského...

Žádné zbraně a výbušniny. Policisté prohledávají každého návštěvníka Pražského hradu i vstupu u Černé věže. Na Starých zámeckých schodech se o adventním víkendu tvořila fronta.

A jak se ukázalo později v sobotu odpoledne, rovnice „menší fronta na Starých zámeckých schodech“ odpovídala cirka půlhodinovému čekání. Ale zase s pěkným výhledem na metropoli...

Blíže je to ke třetímu vchodu do areálu Pražského hradu z ulice U Prašného mostu. Jenže tam byla také fronta. „Tak na půlhodiny,“ odhadoval ochotně člen hradní stráže, jehož úkolem je upozorňovat návštěvníky, že musí projít kontrolou. Procházku přes Hrad - pro některé Pražany tradiční - rovnou s omluvným úsměvem nedoporučil. „Ve všední den tu takové fronty nebývají,“ podotýká. Kdo tedy ve všední den nepracuje, může vyrazit na Hrad třeba v úterý.

Fronta před vstupem na Pražský hrad v ulici U Prašného mostu.
Dlouhá fronta před vstupem na Pražský hrad na Hradčanském náměstí během...

Policisté prohlížejí tašky, kabelky i batohy, skenují oblečení, píská peněženka, pásek i mobil v kapse. Kontrole neuniknou ani desetileté děti, ochránci bezpečnosti prohmátnou i igelitku v batohu. A co vlastně nesmí návštěvník na Pražský hrad přinést? „Zbraně,“ odtušil policista.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...