Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Adventní sobota na Hradě. Hodinová fronta znechutila turisty i Pražany

Dlouhá fronta před vstupem na Pražský hrad na Hradčanském náměstí během... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dlouhá fronta před vstupem na Pražský hrad na Hradčanském náměstí během... | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

PRAHA Paní středního věku stála u tabule, která upozorňuje na kontroly u vstupu na Pražský hrad, a znechuceně vrtěla hlavou. Ne proto, že bylo krásné slunečné odpoledne o druhém adventním víkendu. Ale proto, že od stanoviště, kde policisté důkladně každého prohlíželi, se v sobotu vinula dlouhá fronta čekajících. Kdo chtěl na Pražská hrad, musel si počkat. I hodinu.

O adventu míří na Pražský hrad turisté i Pražané. Chtějí se třeba jen projít po Hradě, podívat se na vánoční stromeček či si prohlédnout trh za katedrálou svatého Víta, který slavnostně otevřela první dáma Ivana Zemanová.

Jenže v sobotu návštěvníkům ztuhl úsměv a nezpůsobil to mráz slunečného odpoledne. Přes Hradčanské náměstí se vinul dlouhý had čekajících lidí. Způsobily to kontroly, které nechal zavést prezident Miloš Zeman.

Dlouhá fronta před vstupem na Pražský hrad na Hradčanském náměstí.

Dlouhá fronta před vstupem na Pražský hrad na Hradčanském náměstí.

Policisté při vstupu do Pražského hradu kontrolovali o adventní sobotě obsah...

Policisté při vstupu do Pražského hradu kontrolovali o adventní sobotě obsah tašek a batohů.

„Čekáme tady hodinu,“ krčili rameny indičtí turisté. Ke stanovišti policistů, kteří každého kontrolovali, jim zbývalo ještě asi 30 metrů. Ti méně šťastní lidé, kteří se chtějí podívat na sídlo českých králů, se zatím řadili na konec fronty, řada z nich ovšem návštěvu Pražského hradu raději vzdala. U brány zaháněli zvědavce policista a hradní stráž. „Zkuste to u Černé věže, tam je fronta menší,“ radil policista.

Jenže dostat se z Hradčanského náměstí, což je pro mnoho lidí hlavní přístupový bod do Pražského hradu, k Černé věži na opačné straně areálu, znamená pochůzku z kopce a znovu do kopce v délce skoro 1,5 kilometru (nebo případně ještě delší obkliku z druhé strany, jejíž část se svezete tramvají).

Žádné zbraně a výbušniny. Policisté prohledávali každého návštěvníka Pražského...

Žádné zbraně a výbušniny. Policisté prohledávali každého návštěvníka Pražského hradu i vstupu u Černé věže. Na Starých zámeckých schodech se o adventním víkendu tvořila fronta.

Žádné zbraně a výbušniny. Policisté prohledávají každého návštěvníka Pražského...

Žádné zbraně a výbušniny. Policisté prohledávají každého návštěvníka Pražského hradu i vstupu u Černé věže. Na Starých zámeckých schodech se o adventním víkendu tvořila fronta.

A jak se ukázalo později v sobotu odpoledne, rovnice „menší fronta na Starých zámeckých schodech“ odpovídala cirka půlhodinovému čekání. Ale zase s pěkným výhledem na metropoli...

Blíže je to ke třetímu vchodu do areálu Pražského hradu z ulice U Prašného mostu. Jenže tam byla také fronta. „Tak na půlhodiny,“ odhadoval ochotně člen hradní stráže, jehož úkolem je upozorňovat návštěvníky, že musí projít kontrolou. Procházku přes Hrad - pro některé Pražany tradiční - rovnou s omluvným úsměvem nedoporučil. „Ve všední den tu takové fronty nebývají,“ podotýká. Kdo tedy ve všední den nepracuje, může vyrazit na Hrad třeba v úterý.

Fronta před vstupem na Pražský hrad v ulici U Prašného mostu.
Dlouhá fronta před vstupem na Pražský hrad na Hradčanském náměstí během...

Policisté prohlížejí tašky, kabelky i batohy, skenují oblečení, píská peněženka, pásek i mobil v kapse. Kontrole neuniknou ani desetileté děti, ochránci bezpečnosti prohmátnou i igelitku v batohu. A co vlastně nesmí návštěvník na Pražský hrad přinést? „Zbraně,“ odtušil policista.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad
Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad

Stále více dětí trpí psychickými poruchami. Nevyhýbají se jim ani úzkosti a deprese. Ty se často objeví v období dospívání, kdy děti žijí více ve...