Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Afghánistán: v módě je zvonění ve stylu Talibanu

Afghánští bojovníci proti Talibanu sledují americké bombardování Tora Bora. Snímek z roku 2001  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afghánští bojovníci proti Talibanu sledují americké bombardování Tora Bora. Snímek z roku 2001 | foto: Reuters

Afgháncům nechybí představivost, když se jedná o ochranu před nebezpečím násilností ze strany Talibanu při cestování vlastní zemí, konstatuje agentura AFP.

Největším nebezpečím, kromě výbuchu miny, je totiž kontrolní stanoviště povstalců. Každý, kdo má u sebe dolary, dokumenty v angličtině či cizí telefonní čísla v mobilu, může být vykázán z vozu, vyslýchán, zbit i zavražděn.

Nejrůznější strategie maskování

Z tohoto důvodu vyvinuli Afghánci nejrůznější strategie maskování, někdy jsou velmi průhledné, někdy matoucí. Jeden třicetiletý cestovatel Abdalvalí, který odmítá sdělit své skutečné jméno, má celou soupravu na cestu do nebezpečného jihoafghánského Kandaháru.

Na kolenou má připravený turban, oči jsou obtažené černou tuší. Již několik dní se neholil. Jeho telefon při zazvonění nejdřív vydá zvuk podobný střelbě, pak zazní zpráva: "Budeme pokračovat v džihádu proti nepříteli. Ten, kdo zemře ve svaté válce, se dostane do ráje!"

FOTOGALERIE:

"Opravdu nejsem člověk, který by podporoval Taliban," říká Abdalvalí. "Ale lidé tvrdí, že jsou to psychologové a jsou schopni přečíst z tváře, jestli podporujete džihád, nebo ne. Čím víc se jim podobáte, tím lépe pro vaši bezpečnost. Doufám, že se mi nic nestane," prohlašuje nervózně.

Jestliže je možné považovat pravé vousy za vcelku přirozenou věc, použití tuše na oči může být překvapivé. Tento druh líčení používají tradičně paštúnští muži na jihu země, v hlavní povstalecké oblasti, aby ztemnili svůj pohled.

Vyzvánění ve stylu Talibanu

Telefonní zvonění ve stylu Talibanu je nyní v Kábulu v módě. "Můj obchod vzkvétá," konstatuje Abdalláh, majitel hudebního obchodu u autobusového nádraží. Melodie, které vyzývají k sebevražedným útokům se prodávají nejlépe.

Za desítku zvonění se platí jeden dolar, říká Abdalláh, což není jeho pravé jméno. Prodá jich denně asi padesátku. "Je to skvělé. Díky Talibane!" směje se.

Pro Habíba Rahmána, který pravidelně cestuje z Kábulu do provincie Nimrúz, jsou taková opatření naprosto nezbytná. Koupil si kvůli tomu i nový telefon, aby mohl nahrávat zvonění.

FOTOGALERIE:

"Zastaví vás, ale když vidí, že se jim podobáte a že máte písně Talibanu, usmějí se na vás. Někdy to může člověku zachránit život. Jsme obyčejní lidé a je to jediný způsob, který jsme vymysleli jako obranu proti nebezpečím, která nám hrozí," vysvětluje.

Habíb Rahmán přehrává zvonění na mobilu, v němž je slyšet vysoký hlas: "Vy Američani a vaše loutky nepřežijete naše štvaní. Jsme okolo vás. Zabijeme vás. Naše rakety a granáty na vás budou padat jako déšť!" Vojska Severoatlantické aliance v Afghánistánu, která tvoří ze dvou třetin Američané, se stáhnou ze země v roce 2014. Mezinárodní velení odhaduje, že počet ozbrojených útoků se v roce 2011 snížil. OSN, která započítává různé druhy násilností (včetně útoků na jednotlivce, miny, a další), tvrdí opak.

S bezpečností na silnicích je stále problém

Bezpečnost na silnicích zůstává hlavním problémem, který ještě dlouho zůstane nevyřešen. Policie, která obchodníka s hudbou Ahmada Mírvajse dříve nutila, aby přestal s prodejem ód na Taliban, to uznává.

"Už se to neděje. Vědí, že lidé potřebují něco na svoji ochranu," konstatuje obchodník. Nejméně do té doby, než Taliban do tajů cestujících pronikne.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...