Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Aktivní horská dovolená? Region Jungfrau ve Švýcarsku vás nezklame ani v létě

Jungfrau region | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jungfrau region | foto: Petra Švehlová Stowasserová

Jedni dávají každoročně přednost letní dovolené u moře, druzí se naopak těší na aktivní trávení svých volných dní s výhledem na horské scenérie. Jungfrau region ve švýcarských Bernských Alpách nabízí zajímavou dovolenou i pro méně zkušené horské turisty.

Pokud se vám navíc vydaří hezké počasí, úchvatné výhledy na hory Eiger, Mönch a nejvyšší z nich, Jungfrau, vám zaručí nezapomenutelnou letní dovolenou.

Doporučuji se ubytovat v některém z horských hotelů či apartmánů v oblasti Grindelwald. Obec v nadmořské výšce 1034 metrů je i dobře dosažitelná vlakem a kromě snadné dopravy do místních horských středisek se můžete vydat klidně až pod vrchol samotné hory Jungfrau. Konečná stanice Jungfraujoch se pyšní nejvýše položeným nádražím v Evropě a cesta vlakem se pro vás tak může stát i příjemným zpestřením vaší dovolené.

Výborně značené turistické ukazatele
Část cesty vede i přes les

Jungfrau region se svými mnoha kilometry upravených horských tras je jedním z nejpopulárnějších oblastí nejen ve Švýcarsku, ale i v celé Evropě. Ročně se sem za svou aktivní letní dovolenou vydává mnoho turistů z celého světa a je tedy vhodné rezervovat si své ubytování na hlavní sezónu dostatečně dopředu. Hotely s nejhezčím přímým výhledem na horský trojlístek bývají zamluvené mnohdy i přes půl roku dopředu. Myslím, že nemusím připomínat, že Švýcarsko je vynikající destinací i pro gurmány. Vyplatí se rezervovat si ubytování minimálně se snídaní, jejichž bohatost nejenom na různé druhy sýrů vás mile překvapí.

Obec Grindelwald je výborným výchozím bodem pro vaše horské výlety do okolí. V regionu se vám nabízí nespočet možností, jak si užít vaši dovolenou každý den na jiné trase. Mezi nejoblíbenější patří zaručeně výlet na First a k jezeru Bachalpsee. Tato trasa nabízí hned několik variant náročnosti a vy se můžete rozhodnout, zda se vydáte na celý výlet sami pěšky, nebo zda využijete šestimístné kabinové lanovky, která vás z Grindelwaldu dopraví až do horní stanice First, případně zda vystoupíte v mezistanici Bort a užijete si tak polovinu trasy aktivně.

Cesta zpět do údolí

Jedna z těchto nejhezčích tras vede pěšky z Grindelwaldu, přes louky, až k jezeru Bachalpsee. Ze začátku budete kopírovat trasu lanovky a po cestě se kochat nejenom výhledy na majestátné vrcholky hor, ale uchvátí vás i samotná alpská příroda, kterou budete procházet. Cestou potkáte několik horských restaurací, kde si můžete na chvíli odpočinout a pochutnat si na některé z tradičních švýcarských specialit. Turistické trasy jsou zde výborně značené. Na cedulích naleznete samotné cíle vašeho výletu, směrovky k lanovkám a horským autobusům, ale i přibližné časy, jak dlouho byste daný úsek měli jít.

O autorce

Petra Švehlová Stowasserová cestuje po celém světě a své zážitky sdílí se čtenáři na svém facebookovém profilu a blogu dovolenkarka.cz.

Nezapomeňte si přibalit na cestu dostatek tekutin, které můžete doplnit v některém z horských pramenů, kde by měla být voda nezávadná. Na tento výlet si vyhraďte nejlépe celý den a v batohu se vám neztratí ani slabá pláštěnka. Je dobré plánovat vaši cestu s ohledem na aktuální předpověď počasí. Nemělo by vás tak při vašem výletu zaskočit, že počasí se v regionu rychle mění a že alpský déšť je zde pravidelným zpestřením odpoledních návratů do údolí.

V Jungfrauregionu na vás čekají horské turistické trasy s úchvatnými výhledy

Od jezera Bachalpsee dojdete ke stanici First přibližně za necelou hodinu a podle vašich časových možností se vydáte na cestu zpět do údolí pěšky, nebo využijete již zmíněné lanovky. Spousta turistů, kteří neholdují náročnější alpské turistice, využívá cestu gondolou na obou směrech a formou lehké procházky se vydávají od stanice First pouze k jezeru Bachalpsee. Cena za využití lanovky nepatří k těm nejlevnějším, ale pokud se vydáte do regionu Jungfrau na několikadenní dovolenou, vyplatí se vám ubytování, v rámci kterého získáte i speciální turistickou kartu na slevy. Díky tomu vás dovolená v této luxusní oblasti vyjde podstatně levněji. Neváhejte se proto při plánování vaší cesty informovat, jaké další výhody vám váš hotel dokáže zprostředkovat.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...