17. května 2008 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Aktivní odpočinek: ve vzduchu a po vodě

'V současnosti sledujeme zvýšený zájem o vyhlídkové lety balonem díky filmu Vratné láhve' | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 'V současnosti sledujeme zvýšený zájem o vyhlídkové lety balonem díky filmu Vratné láhve' | foto: Reprofoto

V našem seriálu přinášíme praktické informace o vybraných turistických střediscích nebo tipy na výlet.

Do vzduchu balonem
Let balonem je romantický zážitek, na který dlouho nezapomenete. Unáší vás vítr, je ticho, klid, letět můžete nad svými oblíbenými místy či můžete využít nabídku některé ze společností, které lety nabízí, a jako místo startu zvolit některou ze stabilních lokalit.

Let balonem nabízí samozřejmě více firem. My jsme vyzkoušeli společnost, kterou najdete na internetové adrese lety-balonem.cz. Zde si můžete vybrat z devíti odletových míst v různých krajích. Pokud byste chtěli letět jinde, balon za vámi dovezou (když nezvolíte standardní odletové místo, za 1 km zaplatíte 12 Kč - vzdálenost se počítá z nejbližšího místa startů), ale musíte v okolí zajistit odletovou plochu, která by měla mít rozměr přibližně 50 x 50 m. Může to být třeba louka.

Let sám o sobě trvá zhruba hodinu, létá se ráno nebo navečer, ale je nutné počítat s povětrnostními podmínkami. Musí foukat správný vítr do 4 m/s, nesmí být bouřka, déšť a musí být dobrá dohlednost. Takže se může stát, že z výletu nic nebude a domluvíte si náhradní termín. Pokud ale již vyletíte, za hodinu uletíte zhruba 15 km (to při větru 4 m/s). Pilot se po přistání domluví s kolegou a ten vás pak odveze zpět na místo startu. Letět může až šest lidí, podle velikosti balonu a koše.

Do vzduchu letadlem
Při vyhlídkovém letu se stejně jako z balonu podíváte na svět z výšky. Ale uvidíte podstatně větší část země. Zatímco balonem za hodinu uletíte zhruba 15 km, letadlem letíte rychlostí cca 170 až 200 km/h ve výšce 200 až 300 m nad zemí.

Dobu letu i typ letadla si můžete zvolit - čím delší let, tím více zaplatíte. Moc hezké jsou například vyhlídkové lety z benešovského sportovního letiště Nesvačily, kde můžete vidět třeba Posázaví, Konopiště, Slapy, Orlík. Například trasu Slapy-Davle-Posázaví-KonopištěBenešov uletíte za dvacet až třicet minut (podle počtu letících osob).

Letět můžete buď sami s pilotem nebo podle zvoleného typu letadla můžou letět až čtyři osoby plus pilot. Minimální doba letu je dvacet minut a pak se platí podle dalších nalétaných minut. Během letu si můžete pořídit fotografie oblíbených míst.

Dobrodružství na vodě
Dalším víkendovým tipem je jet na vodu. Sjíždění řeky může být i dobrodružstvím, obzvláště pro toho, kdo na vodu příliš nejezdí. Loď si můžete půjčit na jakékoliv vodácké řece, půjčovny najdete skoro všude. Také si zvolíte dobu plavby, jednodenní nebo vícedenní, loď vám přivezou na místo vyplutí, které si zvolíte a odevzdáte ji na místě, na kterém se domluvíte.

Ceny

LET BALONEM
* 1 osoba: 5800 Kč (koš bude doplněn dalšími osobami)
* skupinka 5 lidí: 4300 Kč/osoba

VYHLÍDKOVÉ LETY
* 2 osoby za 20 minut: 1800 Kč, každá další minuta 90 Kč
* 4 osoby za 20 minut: 3300 Kč, každá další minuta 165 Kč

PŮJČENÍ LODĚ (TÝNEC NAD SÁZAVOU)
* kánoe dvou- až třímístná na 1 den: 350 Kč
* raft čtyřmístný na 1 den: 700 Kč
* kánoe dvou- až třímístná na 2 dny a více: 300 Kč/den
* raft čtyřmístný na 2 dny a více: 600 Kč/den

Pozn.: Ceny za půjčení lodě zahrnují i odvoz lodě, pádla, barel, vesty

Vhodné je to i pro začátečníky (ale byl by dobrý doprovod někoho zkušenějšího). Skoro všechny půjčovny vám poskytnou stabilní širší kánoe, které se hned tak nepřevrátí. Navíc je loď vybavena vodotěsným sudem, do kterého dáte věci, které by měly zůstat suché. Celá posádka lodi ještě obdrží vestu.

Na Sázavě si loď můžete půjčit či objednat například v Týnci nad Sázavou (hned vedle mostu). Pro jednodenní výlet můžete startovat přímo z Týnce a skončit v Pikovicích. To je ale úsek spíše pro zkušenější. Uplujete trasu dlouhou šestnáct kilometrů.

Začátečníci by měli zvolit trasu spíše z Čerčan do Týnce. Ta měří čtrnáct kilometrů a je to mírně proudící voda, jezy jdou bez problému přenášet. Půjčovna nabízí i vícedenní plavby, vybaví vás itinerářem řeky a možností tábořišť.

Půjčit si můžete i raft pro více lidí. Když vyjde počasí, tak strávíte krásný víkend na vodě. Ideální je dopravit se do místa startu vlakem - například do Týnce či do Čerčan se z Prahy dopravíte bez problémů. Pak nemusíte nic řešit, jen si po dojetí opět počkáte na vlak.

Více informací najdete na serveru iTEST (www.itest.cz)

ok

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?