Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
23. října 2014 6:04 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Chlouba Albánie: úchvatné výhledy a restaurace, které české zahanbí

Uzounké uličky starého města jsou navíc často tak strmé, že sousedé si koukají... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uzounké uličky starého města jsou navíc často tak strmé, že sousedé si koukají... | foto: Ondřej Golis, Lidovky.cz

V první chvíli po příjezdu nechápete, proč vás sem všichni posílali s tím, že nekrásnější město Albánie prostě musíte navštívit. Když ale zaparkujete auto v nové části Gjirokastëru ležícího v horách kousek od řecké hranice a začnete stoupat do historické kamenné části města, rychle začnete chápat.

Stará část Gjirokastëru je zapsána na na Seznamu světového dědictví UNESCO. Právem. Po kopcích nad údolím kolem řeky Drina se šplhá „jako nějaká prehistorická bytost“, jak napsal jeden z nejslavnějších místních rodáků, básník a spisovatel Ismail Kadare. Gjirokastëru věnoval román Kronika v kameni.

Uzounké uličky starého města jsou navíc často tak strmé, že sousedé si koukají na typické kamenité střechy zdejších domů. V jednom takovém se narodil albánský diktátor Enver Hodža. Když později vládl zemi pevnou rukou, stala se stavba centrem kultu jeho osobnosti. Dnes je z ní etnografické muzeum.


Pohlednice z cest na větší mapě

Povinností je výstup na dominantu tyčící se nad Gjirokastërem, pevnost z 18. století vybudovanou za vlády Ali Paši. Vedle úchvatného pohledu do údolí a na protější štíty hor si zde lze užít třeba návštěvu vojenského muzea.

Zážitkem je však v Gjirokastëru jednodušše být. Bezcílně bloumat centrem plným...

Zážitkem je však v Gjirokastëru jednoduše být. Bezcílně bloumat centrem plným kaváren a restaurací, ubytovat se v malebném hotelu Kalemi a posnídat zde na terase s dechberoucím výhledem či zajít na jídlo do jednoho ze zdejších útulných podniků. Téměř jistě narazíte na rodinnou restauraci vynikajícími pokrmy doslova z maminčiny plotny. Když vám pak na stole přistane účet, občas nevěříte svým očím. Večeře o několika chodech pro dva, vydatně zalitá skvělým místním červeným vínem, stojí v přepočtu něco kolem 400 korun, ale i méně. Co do kvality, albánské restaurace navíc mnoho českých, řádově dražších, zahanbí. 

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

ogoOndřej Golis
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.