Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Alegria: cesta na kole přes Himálaj pomáhá malomocným

Christoph pomáhá i dětem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Christoph pomáhá i dětem | foto: HedvábnáStezka.cz

Alegría znamená španělsky radost a Christoph von Toggenburg takto pojmenoval své kolo, na kterém ujel 3200 km po nejvyšších stezkách světa. “Vždycky jsem se sám sebe ptal, jak můžu spojit vášeň ke sportu a komunikaci, abych pomohl potřebným. Alegria je výsledkem tohoto snu.” Jeho příběh uvidíte na filmovém festivalu Expediční kamera.

Na cyklistickou výpravu po nejvyšších cestách na světě se člověk vydává, aby překonal své fyzické a psychické hranice, poznal krásu tamější přírody a zažil neopakovatelné dobrodružství. Christoph von Toggenburg je zkušený dobrodruh, který má ale motivaci jinde. Naplánoval si trasu z nepálského Kathmandu do indického Čhandígaru, která prochází přes přejezd ve výšce 5 328 m nad mořem. Sám, s kompletní bagáží poznal, co obnáší zdolat celkové převýšení 50 000 m. 

-

Pády, výškové nemoci a absolutní únavu zvládl hlavně díky smyslu jeho cesty. Dlouhodobě se snaží pomáhat potřebným a u expedice Alegría tomu není jinak. Jeho myšlenky míří k malomocným na jihu Indie a k psychicky strádajícím ženám, které se potýkají se svým životem. Cílem jeho nejnovější expedice je informovat těchto problémech, a pomoci tak stovkám lidí v nouzi.

Jaký byl pro Christopha Nepál?

Nicméně vše mohlo skončit dřív, než mladý Švýcar vůbec usedl na kolo. Napětí po civilní válce v Nepálu vyústilo v celostátní stávku a země se zcela uzavřela. Místní obyvatelé doslova zabarikádovali obchody a na silnici nesmělo žádné vozidlo. Naštěstí cyklisté měli pohyb povolený, možná i proto, že jich lze na vrchu Himálaje potkat opravdu málo. Komunikace s obyvateli byla kvůli stávce velice obtížná a sehnat například náhradní gumu bylo možné jen bez přítomnosti kamery. 

Expedice nás zavede na vrcholky Himalájí
Příběh nás zavede i do chrámů

Přesto po překonání určitých bariér všichni poznali, že si mají co říci, a strávili spolu mnoho hezkých chvil. Nádherné scenérie, úžasný sportovní výkon a krásný příběh nabízí film Alegria.

Co tedy bylo smyslem expedice?

Indie je leprou, neboli malomocenstvím, nejvíce postiženou zemí světa. Celých 55 % nemocných pochází z této země, převážně z její jižní části. Kromě této choroby Christoph ve svém filmu upozorňuje také na psychicky strádající ženy, které velmi často končí na ulici. Nemají kam jít a z drobných, které posbírají žebráním, často živí početnou rodinu. Jak jim ale pomoci? Švýcar se rozhodl v první řadě dát o tom vědět, za což mu patří obrovský respekt. Mezi námi je jen pár takto odvážných, ale když se někdo najde, stojí to za to. Jeho kampaň pomohla stovkám potřebným a oslovila miliony lidí po celém světě. 

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...