Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Alegria: cesta na kole přes Himálaj pomáhá malomocným

Christoph pomáhá i dětem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Christoph pomáhá i dětem | foto: HedvábnáStezka.cz

Alegría znamená španělsky radost a Christoph von Toggenburg takto pojmenoval své kolo, na kterém ujel 3200 km po nejvyšších stezkách světa. “Vždycky jsem se sám sebe ptal, jak můžu spojit vášeň ke sportu a komunikaci, abych pomohl potřebným. Alegria je výsledkem tohoto snu.” Jeho příběh uvidíte na filmovém festivalu Expediční kamera.

Na cyklistickou výpravu po nejvyšších cestách na světě se člověk vydává, aby překonal své fyzické a psychické hranice, poznal krásu tamější přírody a zažil neopakovatelné dobrodružství. Christoph von Toggenburg je zkušený dobrodruh, který má ale motivaci jinde. Naplánoval si trasu z nepálského Kathmandu do indického Čhandígaru, která prochází přes přejezd ve výšce 5 328 m nad mořem. Sám, s kompletní bagáží poznal, co obnáší zdolat celkové převýšení 50 000 m. 

-

Pády, výškové nemoci a absolutní únavu zvládl hlavně díky smyslu jeho cesty. Dlouhodobě se snaží pomáhat potřebným a u expedice Alegría tomu není jinak. Jeho myšlenky míří k malomocným na jihu Indie a k psychicky strádajícím ženám, které se potýkají se svým životem. Cílem jeho nejnovější expedice je informovat těchto problémech, a pomoci tak stovkám lidí v nouzi.

Jaký byl pro Christopha Nepál?

Nicméně vše mohlo skončit dřív, než mladý Švýcar vůbec usedl na kolo. Napětí po civilní válce v Nepálu vyústilo v celostátní stávku a země se zcela uzavřela. Místní obyvatelé doslova zabarikádovali obchody a na silnici nesmělo žádné vozidlo. Naštěstí cyklisté měli pohyb povolený, možná i proto, že jich lze na vrchu Himálaje potkat opravdu málo. Komunikace s obyvateli byla kvůli stávce velice obtížná a sehnat například náhradní gumu bylo možné jen bez přítomnosti kamery. 

Expedice nás zavede na vrcholky Himalájí
Příběh nás zavede i do chrámů

Přesto po překonání určitých bariér všichni poznali, že si mají co říci, a strávili spolu mnoho hezkých chvil. Nádherné scenérie, úžasný sportovní výkon a krásný příběh nabízí film Alegria.

Co tedy bylo smyslem expedice?

Indie je leprou, neboli malomocenstvím, nejvíce postiženou zemí světa. Celých 55 % nemocných pochází z této země, převážně z její jižní části. Kromě této choroby Christoph ve svém filmu upozorňuje také na psychicky strádající ženy, které velmi často končí na ulici. Nemají kam jít a z drobných, které posbírají žebráním, často živí početnou rodinu. Jak jim ale pomoci? Švýcar se rozhodl v první řadě dát o tom vědět, za což mu patří obrovský respekt. Mezi námi je jen pár takto odvážných, ale když se někdo najde, stojí to za to. Jeho kampaň pomohla stovkám potřebným a oslovila miliony lidí po celém světě. 

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Rozhovor s MUDr. Jiřím Slívou, Ph.D. o podávání léků na bolest dětem
Rozhovor s MUDr. Jiřím Slívou, Ph.D. o podávání léků na bolest dětem

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...