Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
18. dubna 2006 14:55 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Alžířan: Prvně jsem si vzal čepici

Mourad Boutletis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mourad Boutletis | foto: Lidové noviny

Čím jsem byl poprvé v České republice doopravdy nadšen, byla zima a hlavně sníh. Musel jsem vyběhnout ven a okusit ho na vlastní kůži. V Alžíru je v zimě okolo 8 stupňů nad nulou a tady jsem zažil -25 °C!

Poprvé v životě jsem si musel nasadit čepici. Také Vánoce jsou v Česku kouzelné, moc se mi líbí vánoční stánky a koledy.

Na české vesnici mě mile překvapily místní slavnosti. Obdivuji vaše kroje, to je pro mě něco zcela nového. Líbí se mi, když v nich lidé tancují a zpívají.

Opravdu hodně mě překvapila jedna zásadní věc - placení v kavárně. Když jdou přátelé v Česku na kávu, tak si každý platí sám za sebe. Nedokážu to pochopit, protože něco takového v Alžíru prostě neexistuje. Tam když pozvu kamaráda do kavárny nebo do restaurace, je samozřejmostí, že za něj také zaplatím.

Stejné zkušenosti mám i s pohostinností na návštěvě. U nás je běžným zvykem, že pokud někoho navštívím, vždy přinesu alespoň nějaké malé občerstvení. A pokud se zdržím v době oběda nebo večeře, hostitel mi vždy nabídne něco k snědku. S tím jsem se v Česku zatím nesetkal.

Špatné zkušenosti mám bohužel s přístupem některých Čechů k cizincům. Několikrát se mi stalo, že jsem šel po ulici a kolemjdoucí mě bezdůvodně uhodil a vůbec se neomluvil. To mě hodně zamrzelo, jsou to pro mě známky rasismu.

Velmi mi zachutnala vaše kuchyně, hlavně smažený sýr s hranolkami a různé pomazánky.
, Lidové noviny
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...