Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Amatérská jeskyně se otevřela, k vidění i za týden

Vyhlídka nad Macochou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyhlídka nad Macochou | foto: Profimedia

Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras v sobotu mimořádně zpřístupnila část Amatérské jeskyně, která je nejdelším podzemním systémem střední Evropy. Předem registrovaným nadšencům se jeskyně otevře také příští víkend.

Zájem turistů o prohlídku je značný. Všechny termíny mimořádných návštěv byly s předstihem zaplněné, informovala CHKO na svých webových stránkách.

Amatérská jeskyně měří celkem nejméně 40 kilometrů a naposledy byla její část krátkodobě zpřístupněna před dvěma roky. Letošní akce souvisí s 55. výročím vyhlášení Moravského krasu chráněnou krajinnou oblastí. Kras je nejstarší takto chráněnou lokalitou na Moravě.

Ministerská trasa

Mimořádně zpřístupněná část Amatérské jeskyně je dlouhá asi 500 metrů a honosí se přezdívkou Ministerská trasa. V podzemí nejsou žádné upravené chodníčky, zábradlí ani schodiště, na několika místech je třeba přebrodit potok. Návštěvníci se neobejdou bez helmy, svítilny a vhodného oděvu.

Nejkrásnější výlety po České republice

Velké mechové jezírko

Cestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE


V krasu je více než 1100 jeskyní. Trvale zpřístupněno je pouze pět z nich. Nejslavnější jsou Punkevní jeskyně spojené s propastí Macocha. Ročně si je prohlédne 200.000 turistů z celého světa. Atrakcí Punkevních jeskyní je plavba po podzemní řece. Rozsáhlý podzemní systém nazvaný Amatérská jeskyně se podařilo speleologům popsat před 40 lety. Dosud není zcela prozkoumaný. Svědčí o tom nedávný nález 1,5 kilometru dlouhé části jeskyně nazvané Šošůvecký koridor.

Macocha

Macocha

Amatérská jeskyně je známa nejen spletitostí svých chodeb, ale i tím, že se v ní stala největší tragédie v historii moravské speleologie. Zahynuli v ní 29. srpna 1970 speleologové Milan Šlechta a Marko Zahradníček. Krasem se tehdy přehnala bouřka, která zvedla spodní vody. Dvojice utonula.

Letošní turistická sezona v krasu pomalu končí. Od prosince do března se jeskyně s výjimkou Punkevních a Výpustku pro turisty uzavírají. Důvodem jsou zimující netopýři.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
SECURITY SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč