Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Američan: Vždy jsem ohromen, když mi mladí Češi nabídnou místo v MHD

Ben Ivory je v Česku rok a chystá se odjet. "Praha zůstane mým oblíbeným... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ben Ivory je v Česku rok a chystá se odjet. "Praha zůstane mým oblíbeným... | foto: archiv Ben Ivory

V Česku žije už rok, přesto si Ben Ivory stále zachovává typický americký optimismus. Praha mu připadá krásná a lidé slušní. Chutná mu i české pivo a tradiční kuchyně. Snad jen dobré ryby tu prý není snadné sehnat, zmiňuje jeden z rozdílů.

Lidovky.cz: Co Vás na Česku nejvíc překvapilo při Vaší první návštěvě?
Poprvé jsem zde byl v roce 1994. Krásou hlavního města jsem byl doslova unesen. Když jsem vyrůstal, tak jsem toho o střední Evropě moc nevěděl.

Lidovky.cz: Chcete v Česku zůstat?
Nepočítám s tím, že tady zůstanu nastálo. Společnost zde otevřela kancelář před 5 lety a v loňském roce jsme se shodli, že se již rozrostla na takovou velikost, která potřebuje větší podporu z vedení. Tak jsem nabídl, že pomůžu. Budeme tady ještě nejméně rok, možná déle. Ať to dopadne jakkoliv, Praha vždy bude mým oblíbeným městem.

Kdo je Ben Ivory?

Jednašedesátiletý Ben Ivory pochází z Detroitu, do Česka se přestěhoval před rokem, kdy přijal místo generálního ředitele české pobočky Graebel EMEA. Jeho žena je také Američanka, mají dvě dospělé děti.

 

Lidovky.cz: Co Vám na Češích nejvíc vadí?
Nic, opravdu. Vím, že mnozí říkají, že je třeba zlepšit zákaznický servis, a já sám se setkávám se situacemi, které jsou toho příkladem, ale poznal jsem, že Češi jsou celkově velmi pracovití, vzdělaní a zajímají se o ostatní kultury.

Lidovky.cz: Myslíte si, že jsou Češi slušní?
Vždy jsem ohromen, když mi mladí lidé nabídnout své místo v tramvaji. V USA se to může stát jen dámám, ale ne pánům. Já takovou nabídku vždy s díky odmítám, protože se za starého ještě nepovažuji! Rovněž mám dojem, že Češi obecně nejsou tak moc hluční a hlasití, jako je tomu jinde, včetně USA.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se Vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Líbí se mi. Mám irské kořeny a myslím si, že humor je podobný. Lidé se dokáží zasmát sami sobě.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co Vás zaujalo?
Ano, zajímám se hodně. Miluji období začátku vlády krále Václava I. a II., Otakara II., období Jana Husa a později T. G. Masaryka a jeho syna Jana. A to jsem opravdu o bohaté historii vaší země před svým příchodem nic nevěděl.

V čem se cizinci shodnou?

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak Vám chutná česká kuchyně?
Ano, pivo mám rád. Studoval jsem na škole v Milwaukee ve Wisconsinu, což je hlavní město piva v USA. Takže teď už můžu říct, že jsem žil ve dvou skvělých městech proslulých pivem. Chutná mi svíčková s brusinkami.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku?
Ano. Je zřejmé, že tato země potřebuje efektivní vládu, aby mohla konkurovat ostatním ekonomikám. Obávám se, že mladí lidé nemají ve své politiky velkou důvěru. V USA nyní máme hodně polarizovanou politiku, která rovněž ztrácí důvěru veřejnosti. Myslím si, že jediným možným řešením pro obě země je, aby se lidé do dění zapojili a zajímali se.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro Vás v Česku její znalost nezbytná?
Trošku se ji učím, ale je na mě hodně těžká. Bohužel, učení cizích jazyků mi moc nejde. Vzhledem k naší klientele hovoříme v kanceláři anglicky, takže to není problém, hlavně v průběhu pracovního týdne.

Lidovky.cz: Po čem se Vám v Česku nejvíce stýská? Co má Vaše země výjimečného?
Snad americký fotbal. USA je tak rozmanité. Pocházím z Chicaga, což je tvrdě pracující město a zároveň je velmi přátelské vůči cizincům. Má jezero Michigan, jehož blízkost mi také chybí.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC FRÉZAŘ (NÁSTUP IHNED)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 34 000 Kč